لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

حمایت کم سابقه اروپا از حمله اسرائیل به ایران در سوریه


گزارشی از توا لازاروف در وبسایت روزنامه جروسلم پست

اتحادیه اروپا در اقدامی غیر معمول در مقابل جمهوری اسلامی ایران ایستاد و از حق اسرائیل در حملات تدافعی علیه اهداف سپاه پاسداران در سوریه پشتیبانی کرد.

اتحادیه اروپا ساعاتی پس از آن اعلام نظر کرد که بریتانیا، آلمان و فرانسه بیانیه های مشابهی منتشر کرده بودند. هر چند اتحادیه اروپا اغلب به طور کلی از حق اسرائیل در دفاع از خود صحبت می کند، ولی این اقدامی کم سابقه است که آن ها چنین حمایت یکپارچه ای از اقدامات نظامی اسرائیل در واکنش به یک رویداد مشخص مانند این حمله نشان بدهند.

اتحادیه اروپا گفت تبادل آتش «به شدت نگران کننده» بود و از «تمام بازیگران منطقه ای می خواهیم خویشتنداری نشان داده و از تشدید تنش موجود که می تواند به ثبات منطقه بیش از پیش لطمه بزند، پرهیز کنند».

وزارت خارجه فرانسه بر تعهد تزلزل ناپذیر کشورش به امنیت اسرائیل تاکید گذاشت و گفت «هر اقدامی برای تضعیف آن را محکوم می کند».

وزارت خارجه فرانسه همچنین از ایران خواست «از هر اقدام نظامی تحریک آمیزی پرهیز کند» و «علیه هر وسوسه ای برای هژمونی منطقه ای» هشدار داد.

سخنگوی ترزا می نخست وزیر بریتانیا به خبرنگاران در لندن گفت: «ما حمله ایران به اسرائیل را محکوم می کنیم. اسرائیل از هر حقی برای دفاع از خود برخوردار است.»

وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای عنوان کرد: «این حملات تحریکاتی شدید هستند که ما باید قویا محکوم کنیم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG