لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

با آغاز رای‌گیری در هلند و بریتانیا؛ انتخابات پارلمان اروپا آغاز شد


با باز شدن درهای حوزه‌های انتخاباتی در هلند، انتخابات پارلمان اروپا که روند آن طی چهار روز آینده ادامه خواهد داشت، آغاز شد.

این انتخابات برای تعیین نمایندگان کشورهای اروپایی در پارلمان اروپا، در ۲۸ کشور اروپایی برگزار می‌شود. نخستین کشوری که انتخابات در آن آغاز شده است. پس از هلند، بریتانیا دومین کشوری است که حوزه‌های رای‌گیری در آن آغاز به کار کرده‌اند.

انتخابات پارلمان اروپا در حالی برگزار می‌شود که هراس از قدرت‌گیری گروه‌های راست افراطی و انتشار اخبار جعلی، آن را تحت تاثیر قرار داده است.

رای‌دهندگان اروپایی برای انتخاب ۷۵۱ نماینده پارلمان اروپا پای صندوق‌های رای می‌روند. این تعداد پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به ۷۰۵ نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

نتیجه انتخابات پارلمان اروپا تا یک‌شنبه شب و پایان رای‌گیری در همه کشورها منتشر نخواهد شد.

براساس گزارشی که موسسه امنیت سایبری سیف‌گارد سایبر (SafeGuard Cyber) در ابتدای ماه جاری منتشر کرد، حدود ۲۴۱ میلیون شهروند اروپایی - نیمی از رای‌دهندگان - در معرض اخبار و گزارش‌های دروغین روسیه شده‌‌اند.

این موسسه آمریکایی علام کرده بود که شبکه وسیعی از کاربران ساختگی و خودکار شبکه‌های اجتماعیِ منسوب به روسیه را شناسایی کردند که دیدگاه رای‌دهندگان اروپایی را به‌ویژه نسبت به مسائلی چون «مهاجرت» و کارآیی «اتحادیه اروپا» تحت تأثیر قرار می‌دهد.

گفته می‌شود نزدیک به ۵۰۰ هزار حساب جعلی مشغول فعالیت درباره این انتخابات هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG