لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

محمود عباس: فلسطینیان شایسته پشتیبانی هستند


محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در شورای اروپا در استراسبورگ. ۶ اکتبر ۲۰۱۱
محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در شورای اروپا در استراسبورگ. ۶ اکتبر ۲۰۱۱

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی از کشورهای اروپایی خواسته است با تایید درخواست او برای عضویت یک فلسطین مستقل در سازمان ملل متحد، از بهار فلسطینی پشتیبانی کنند.

عباس روز پنچشنبه در سخنانی در شورای اروپا در استراسبورگ گفت فلسطینیان می خواهند از اشغال اسراییل آزاد شوند و شایسته همان حمایتی هستند که کشورهای اروپایی از جنبش های بهار عربی نشان دادند.

شورای اروپا از پیشبرد حقوق بشر در ۴۷ کشور عضو آن پشتیبانی می کند و از اتحادیه اروپا که ۲۷ عضو دارد جدا است. شورا روز سه شنبه رای داد وضعیت شریکی برای دمکراسی به شورای ملی فلسطینی اعطا شود که آنرا قادر می سازد بدون حق رای در جلسات آن شرکت کند.

شورای اروپا همچنین از شش عضو شورا که در شورای امنیت سازمان ملل متحد کرسی دارند، خواست از کمپین فلسطینیان برای عضویت در سازمان ملل متحد پشتیبانی کنند. شش کشور بوسنی هرزه گوین، بریتانیا، فرانسه، آلمان، پرتغال و روسیه را شامل می شوند. روشن نیست که آیا آنها به تقاضای فلسطینیان که به یک کمیته شورای امنیت ارائه شده است رای خواهند داد یا نه.

اسراییل و آمریکا با کمپین فلسطینیان مخالف هستند و می گویند راه تشکیل یک کشور فلسطینی فقط از طریق مذاکرات اسراییل و فلسطینیان می گذرد. واشنگتن قول داده است تقاضای فلسطینیان را اگر لازم شود وتو کند.

محمود عباس در جلسه شورای اروپا این نظر را که تا اسراییل تمام عملیات ساختمانی در کرانه غربی و اورشلیم شرقی را متوقف نسازد مذاکرات نمی تواند آغاز شود تکرار کرد. اسراییل این درخواست را رد کرده و می گوید خواستار مذاکرات بدون پیش شرط است.

انتظار می رود عباس با دیدارهایی از جمهوری دومینیکن، السالوادور و کلمیبا در روزهای آینده، به تلاش برای کسب حمایت بین المللی از تقاضای فلسطینیان ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG