لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

توافق اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه لیبی


توافق اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه لیبی
توافق اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه لیبی

مقامات اتحادیه اروپا که در بروکسل ملاقات می کنند از توافق ۲۷ عضو این اتحادیه برای اعمال تحریم هایی علیه معمر قذافی، رهبر لیبی خبر داده اند که تصمیم های تحریمی هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه لیبی را تشدید می کند.

مقامات می گویند تحریم های اتحادیه اروپا از جمله شامل تحریم تسلیحاتی، مسدود کردن حساب های بانکی و سرمایه ها و ممنوعیت صدور ویزا برای معمر قذافی و اعضای حلقه داخلی نزدیک به او است. تحریم های مشابه در قطعنامه تحریمی که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه تصویب کرد، موجود است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در یک کنفرانس مربوط به حقوق بشر در ژنو گفت آقای قذافی باید فورا کناره گیری کند و مردم لیبی باید دولت خود را تشکیل دهند. خانم کلینتون جامعه بین الملل را به همکاری درباره گام های آینده در سرنوشت لیبی تشویق کرد و گفت واشنگتن در کمک به توقف سرکوب دولتی علیه مردم لیبی، گزینه های بسیاری را بررسی می کند.

مقامات اتحادیه اروپا می گویند این اتحادیه فروش تجهیزاتی را که می تواند از سوی دولت قذافی در سرکوب علیه تظاهرکنندگان مخالف دولت مورد استفاده قرار گیرد، ممنوع می کنند.

تظاهرکنندگان لیبیایی، علیه حاکمیت این کشور فعالیت می کنند و نزدیک به یک ماه است که علیه حاکمیت ۴۲ ساله معمر قذافی بر کشورشان به خیابان ها ریخته اند.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا و همتایان بین المللی شان روز دوشنبه در حاشیه جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، برای هماهنگی اقدامات بیشتر علیه معمر قذافی، ملاقات کردند.

مقابله نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان در طرابلس

با ادامه تظاهرات صدها نفر از تظاهرکنندگان لیبیایی در طرابلس، پایتخت این کشور، نیروهای امنیتی لیبی سعی می کنند آنان را پراکنده سازند و برای در دست داشتن کنترل اوضاع، به مبارزه با مردم ادامه می دهند.

به گفته شاهدان عینی، تظاهرکنندگان روز دوشنبه در منطقه تجوری در طرابلس گردهم آمدند و شعارهایی را علیه معمر قذافی، رهبر لیبی شعار سر دادند. به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای حامی قذافی به این تظاهرات حمله کردند و اقدام به شلیک تیر هوایی کردند.

از زمان آغاز مخالفت ها در آغاز ماه فوریه تاکنون برای پایان دادن به حاکمیت ۴۲ ساله معمر قذافی، تظاهرکنندگان مخالف حاکمیت با حمایت واحدهای ارتش، کنترل تمامی شرق لیبی و بخش هایی از غرب این کشور را، به دست آورده اند.

در «مصراته»، واقع در ۲۰۰ کیلومتری شرق طرابلس، به گفته شاهدان زد و خورد میان معترضان و وفاداران به آقای قزافی در طول شب جریان داشت.

ساکنان شهر غربی «زاویه» روز دوشنبه برای حمله احتمالی ۲۰۰۰ از سربازان طرفدار قزافی که گفته می شود شهر را محاصره کرده اند، آماده شدند. به گفته گزارشگران صدها تن از ساکنان این شهر با شرکت در تظاهراتی در مرکز شهر، شعارهای ضد قزافی سردادند.

فرانسه می گوید تلاش می کند تا امدادهای پزشکی را به شهر شرقی بنغازی برساند. فرانسه این اقدام را آغاز عملیات به گفته این کشور «گسترده» حمایت از نیروهای اپوزیسیون لیبی می داند که تلاش می کنند معمر قذافی را سرنگون کنند.

ادامه خروج شهروندان خارجی از لیبی

رسانه های دولتی چینی می گویند پکن چهار هواپیمای نظامی را برای کمک به خروج شهروندانش از لیبی به این کشور فرستاده است.

وزارت دفاع چین این خبر را روز دوشنبه اعلام کرد اما جزئیات بیشتری درباره زمان بازگشت این هواپیماها از لیبی به چین، ارائه نداد. خبرگزاری رسمی شین هوا، گفت اعزام این هواپیماها به لیبی از سوی کمیسیون مرکزی نظامی این کشور تایید شده است.

هفته گذشته چین در اقدامی بی سابقه با اعزام کشتی به سواحل لیبی به خروج بیشتر ۲۹ هزار کارگر چینی که در لیبی مشغول کار بودند، کمک کرد و آنان را به کشورهای همجوار منتقل کرد. شین هوا تخلیه این افراد را بزرگترین اقدام چین در بازگرداندن شهروندانش به کشور توصیف کرد که تاکنون صورت گرفته است. این خبرگزاری همچنین می گوید پکن هواپیماهای خارجی را برای مشارکت در خروج شهروندان چینی از لیبی اجاره کرده است.

به گزارش شین هوا، ۱۰ هزار تن از چینی هایی که لیبی را ترک گفته اند اکنون در جزیره کرت در یونان هستند و ۱۱ هزار نفر دیگر به جزیره «جربه» تونس منتقل شده اند و باقی کارگران چینی مشغول به کار در لیبی در سودان و شیخ نشین های امارات متحده عربی پراکنده هستند.

XS
SM
MD
LG