لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

اعضای اتحادیه اروپا درباره انتخاب مسئولان این اتحادیه اختلاف نظر دارند


مسئولان کشورهای مختلف اروپا برای انتخاب مسئولان اتحادیه اروپا در بروکسل گردهم آمده‌اند، اما اختلاف‌نظرها مانع توافق آن‌ها شده است.

به گزارش رویترز، مسئولان اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای ۱۸ ساعت مداوم مشغول مذاکره درباره انتخاب مسئولان آینده این اتحادیه بودند، مذاکراتی که در نهایت به نتیجه نرسیده است.

مقام‌های کشورهای اروپایی ماه گذشته هم نشستی برگزار کردند، اما موفق به توافق بر سر انتخاب برخی پست‌های اصلی این اتحادیه چون رئیس شورای اروپا، ریاست کمیسیون، نماینده عالی سیاست خارجی، رئیس پارلمان و رئیس بانک مرکزی اروپا نشدند.

درحال حاضر مانفرد وبر (آلمان) و فرانتزتیمرمان (هلند) از جمله نامزدهای اصلی این پست هستند.

آلمان از ریاست مانفرد وبر بر کمیسیون اروپا حمایت می‌کند، اما فرانسه موافق این مسئله نیست. براساس برخی گزارش‌ها، عدم توانایی وبر در فرانسوی صحبت کردن، از جمله دلایل مخالفت فرانسه با او است.

رویترز در گزارشی به نقل از دو دیپلمات اروپایی نوشت که در حال حاضر شانس فرانتز تیمرمان هلندی برای کسب ریاست کمیسیون اروپا بیش از دیگران است. هم‌زمان کریستالینا جورجیوا، از نمایندگان راست میانه، نامزد اصلی برای تصدی ریاست شورای اروپا است.

در میان نامزدهای مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شانس شارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک، بیش از دیگران است.

مانفرد وبر، نامزد حزب راست میانه ای.پی.پی (مردم اروپا) برای سمت کمیسیون اروپا، در حال حاضر شانس اصلی ریاست پارلمان اروپا است.

در انتخابات اخیر پارلمان اروپا برای برگزیدن ۷۵۱ عضو پارلمان، احزاب چپ و راست میانه موفق به کسب اکثریت نشدند. سهم احزاب دست‌راستی افراط‌گرا و همچنین احزاب سبز اما از کرسی‌های پارلمان اروپا بیشتر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG