لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۰

دیدگاه| همزمان با کوتاهی اروپا، زرادخانه ایران مرگبارتر می‌شود


یادداشتی در بلومبرگ از بهنام طالبلو، پژوهشگر امور ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی

ایران این هفته تایید کرد که اخیرا به یک آزمایش موشکی دست زده است. آمریکا آن را موشک بالستیک میان برد تشخیص داده است و سرپیچی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ می داند. متاسفانه آزمایش، استفاده و انتقال موشک های بالستیک در سراسر خاورمیانه عادت معمول ایران شده است.

ایالات متحده پیش و پس از خروج از توافق هسته ای با تحریم هایی قویا به این اقدامات واکنش نشان داده است. اتحادیه اروپا هر چند چنین رفتاری را حتی در سازمان ملل متحد محکوم کرده است، اما هنوز برای توقف آن اقدامی جدی انجام نداده است. فارغ از موفقیت آمیز بودن تلاش های اروپا در حفظ برجام، کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید در برابر تهدید موشک های بالستیک تهران به ایالات متحده بپیوندند.

دیپلمات های آمریکایی، پیش از خروج ایالات متحده از برجام، در سفر به پایتخت های اروپایی به منظور یافتن راهی برای بهبود برجام تلاش کردند مسئله موشک های بالستیک را به یک توافق سیاسی گسترده تر اضافه کنند. ظاهرا اروپا در آن مقطع درگیر مشورت های طولانی بر سر مجازات نهادهای حامی برنامه موشک های بالستیک ایران بود. در نهایت آن گفتگوها بی نتیجه ماند. نگاهی دقیق تر به سابقه اروپا در تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای و موشکی ایران نشان می دهد که آخرین اقدام به شش سال پیش برمی گردد.

آن چه از سال ۲۰۱۲ تا کنون تغییر کرده برنامه موشک های بالیستیک ایران است. رژیم با برخورداری از بزرگترین زرادخانه موشکی منطقه، سیستم های موشکی خاصی را بهبود بخشیده و بر دقت بیشتر در هدف گیری تمرکز کرده است. مقام های نظامی ایران می گویند مانعی فنی بر سر راه ساخت موشک های دور برد نمی بینند. تهران در ضمن موشک های کوتاه برد زمین به زمین را به حوثی ها در یمن و شبه نظامیان شیعه در عراق می رساند.

رسانه های ایران احتمالا برای پرهیز از واکنش ها، آزمایش های موشکی ایران را دیگر گزارش نمی دهند. در آزمایش اخیر هم اگر چه تهران انجام آن را تایید کرد، ولی نگفت چه نوع موشکی بوده است.

آمریکا و اروپا برای تغییر محاسبات ایران در این حوزه نیاز به یک چارچوب کاری تازه دارند.

نخست، تعهد روشن و راسخ به جلوگیری از دسترسی ایران به موشک های بالیستیک بین قاره ای داخلی یا وارداتی که می تواند کل قاره اروپا را در شعاع پرتاب قرار دهد.

دوم، ایجاد یک نیروی چند ملیتی اشتراک اطلاعات و خنثی کردن برنامه های ایران برای دسترسی به فناوری موشکی و تامین مالی این تلاش ها.

و آخر، شاید مهم تر از همه، تعهد به اِعمال اتوماتیک تحریم در واکنش به طیفی از فعالیت های موشکی ایران.

اروپا با حمایت قاطعانه آمریکا لازم است حرف هایش را به عمل بدل کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG