لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۷

رویترز: اتحادیه اروپا از تحریم‌های فرانسه علیه ایران حمایت می‌کند


وزرای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشست این اتحادیه حضور یافتند.
وزرای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشست این اتحادیه حضور یافتند.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه از تصمیم دولت فرانسه در تحریم ایرانیانی که در صدد بمبگذاری در آن کشور بودند، حمایت کردند.

خبرگزاری رویترز با نقل این خبر از قول سه دیپلمات اروپایی نوشت، با چنان تصمیمی عملا سراسر اتحادیه اروپا به این تحریم احتمالی خواهند پیوست.

وزیران اروپایی تاکید کرده اند که اقدام های فنی اعمال تحریم ها از هم اکنون می تواند آغاز شود.

به موجب این تصمیم، اموال دو شهروند ایرانی و دستگاه اطلاعاتی ایران در اروپا مسدود می شود. این افراد و نهاد اطلاعاتی در توطئه ناکام بمبگذاری در تجمع امسال یک گروه مخالف حکومت ایران در پاریس دست داشته اند.

دانمارک نیز در ماه اکتبر اعلام کرد که یک فرد مظنون به عضویت در دستگاه اطلاعاتی ایران قصد داشته است در خاک آن کشور مخالفان سیاسی را ترور کند. دانمارک به همین دلیل از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستار اعمال تحریم هایی علیه ایران شد.

به نوشته رویترز، این تصمیم ها نشانه یک چرخش در سیاست اتحادیه اروپا در قبال ایران است. موضوع برخورد با اقدامات تهران در بی‌ثبات سازی خاور میانه و فعالیت های نادرست آن در اروپا، موجب شکاف در بین کشورهای اتحادیه اروپا شده بود.

اتحادیه اروپا که بر حفظ برجام به دنبال خروج آمریکا تاکید دارد، بر آن است که مناسبات بازرگانی با تهران را حفظ کند و مانع از آن شود که ایران از برجام خارج گردد.

در راستای همین سیاست، وزیران اتحادیه درباره ساز و کاری بحث کردند که تجارت با ایران به موجب قوانین اتحادیه اروپا باشد و نه قانون خاص این یا آن کشور عضو.

با چنین سیاستی اتحادیه اروپا قصد دارد مانع از آن شود که این یا آن کشور عضو در معرض تحریم های یکجانبه واشنگتن قرار گیرد.

آمریکا اعلام کرده است هر کشوری را که با ایران رابطه تجاری داشته باشد، در معرض تحریم قرار خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG