لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

نقشه راه اتحادیه اروپا برای ایران به مواضع ضدیهودی و تروریستی تهران بی‌اعتناست


دیدار فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران - تیر ۱۳۹۴
دیدار فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران - تیر ۱۳۹۴

گزارشی از جِی تی اِی در تایمز اسراییل

پارلمان اروپا در آستانه رای گیری بر سر طرحی است که چشم انداز روابط اتحادیه اروپا با ایران را ترسیم می کند.

این نقشه راه که از سوی ریچارد هوویت، از اعضای حزب کارگر بریتانیا در پارلمان اروپا، ارائه شده است قرار است پنج شنبه در کمیته امور خارجی پارلمان اروپا در بروکسل به رای گذاشته شود.

این نقشه راه اصولی را برای عادی سازی روابط با ایران پس از برجام و لغو تحریم ها تعیین کرده است که حاوی یک انتقاد درباره صدور احکام اعدام در ایران است. در این طرح هیچ اشاره ای به حمایت ایران از تروریسم، ادامه نفی هولوکاست و تهدیدهای مقامات ایران به نابودی اسراییل نشده است.

در این سند قید شده است که «میراث انقلابی ایران و قانون اساسی اش به مثابه کشوری اسلامی نباید مانعی بر سر یافتن زمینه های مشترک در ارتباط با دموکراسی و حقوق بشر باشد». نقشه راه پیشنهادی اشاره ای به حمایت ایران از حزب الله لبنان که اتحادیه اروپا آن را گروهی تروریستی می داند نکرده است.

بخش عمده ای از توجه این سند معطوف به منافع تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا پس از لغو تحریم ها است و تاکید دارد که سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در ایران برای دستیابی آن کشور به نرخ رشد اقتصادی سالانه ۸ درصدی نقشی کلیدی دارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG