لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

دیپلمات‌های اروپایی به دنبال محدود کردن فعالیت ایران در یمن و سوریه هستند


گزارشی از لارنس نورمن در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال

مقام های اروپایی به تلاش هایشان برای نجات توافق هسته ای ایران شدت بخشیده و کانال جدیدی را برای فشار بر تهران به منظور کاستن از مداخلات نظامی اش در مناقشات منطقه گشوده اند.

دیپلمات های اروپایی در روزهای اخیر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان با یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران نشستی در این باره داشته اند. آن ها امیدوارند این گفتگوها به مهار فعالیت های ایران در یمن، سوریه و دیگر بخش های خاورمیانه بیانجامد.

اروپایی ها می کوشند به رییس جمهوری آمریکا نشان دهند که می توان ضمن پایبند ماندن به برجام روند توسعه طلبی ایران را معکوس کرد.

پرزیدنت ترامپ تهدید کرده است در صورتی که کنگره در همکاری با اروپا معایب برجام را رفع نکنند از آن خارج خواهد شد.

در این جلسه که روز شنبه به ریاست اتحادیه اروپا برگزار شد مقام های ارشدی از ایتالیا، آلمان، بریتانیا، فرانسه و عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، حضور داشتند. به گفته مقام های غربی و ایرانی موضوع محوری این جلسه اوضاع یمن بود.

این مقام ها می گویند گفتگوها با توجه به افزایش تنش در سوریه خصوصا درگیری میان ایران و اسرائیل به این کشور خواهند پرداخت.

مقام های اروپا و آمریکا کارگروهی را برای بحث درباره تهیه توافقی مکمل برجام تشکیل داده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG