لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

بمبگذاری خنثی شده در پاریس نگرانی از برنامه ریزی ایران برای حمله به اروپا را بیشتر کرده است


گزارشی از شِین هریس، سُعاد مِخنِت و جابی واریک در روزنامه واشنگتن پست

شب اول ژوییه، پلیس باواریای آلمان خودروی کرایه ای یک دیپلمات ایرانی را پس از این که در اتوبان وارد پمپ بنزین شد، محاصره کرد. مقامات نگران از این که مواد منفجره ای در خودرو باشد، تیم خنثی سازی بمب اعزام کردند.

این دیپلمات که در سفارت ایران در وین مستقر است، مدت ها تحت نظر بود و مظنون توطئه بمبگذاری در یک گردهمایی مخالفان ایرانی در پاریس است. او با وجود موقعیت دیپلماتیک خود دستگیر و به بلژیک جایی تحویل داده شد که دو مظنون دیگر توطئه بمبگذاری در فرانسه دستگیر شده بودند.

توطئه خنثی شده موجب اضطراب فزاینده ای در فرانسه، آلمان و چند کشور دیگر از جمله ایالات متحده و اسرائیل شده است. این کشورها نگران هستند که ایران در صدد حملات تروریستی جسورانه ای است و عملیات اطلاعاتی اش در سراسر جهان را شدت بخشیده است.

مقام های آمریکایی، اروپایی، خاورمیانه ای و اسرائیلی می گویند که رهبران ایران زیر فشار اعتراض های داخلی، عملیات اطلاعاتی اسرائیل و تحریم های اقتصادی دولت ترامپ طرح هایی را برای حمله به کشورهای دشمن در صورت بروز یک مناقشه علنی آماده می کنند.

به گفته این مقام ها، ایران به واحدها و سازمان های متفاوتی ماموریت داده است که از چهره های اپوزیسیون و سازمان های یهودی و اسرائیلی در ایالات متحده و اروپا اطلاعات گردآوری کنند. ایرانی ها به گفته یک مقام اسرائیلی در حال تهیه «فایل های هدف» از افراد یا گروه هایی هستند که ایران می تواند مورد حمله قرار بدهد.

یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه ای می گوید که ایرانی ها «خودشان را برای احتمال مناقشه آماده می کنند».

ماه اوت، وزارت دادگستری آمریکا دو مرد ایرانی، یکی دو تابعیتی و شهروند آمریکا و ایران و دیگری ایرانی با اجازه اقامت دائم، را به اتهام جاسوسی به نیابت از ایران دستگیر کرد. این دو نفر متهم اند که از یک سازمان یهودی در شیکاگو و گردهمایی های سازمان مجاهدین خلق در نیویورک و واشنگتن اطلاعات جمع آوری می کردند.

اما مقام ها و تحلیلگران می گویند پرونده دیپلمات ایرانی در اروپا بیش از همه مایه نگرانی است و روابط دیپلماتیک ایران با آلمان و فرانسه را مخدوش کرده است. این دو کشور در تلاش برای حفظ توافق هسته ای با ایران هستند.

اسدالله اسدی، دیپلمات بازداشت شده، از سال ۲۰۱۴ مقام ارشد سفارت ایران در وین بوده است، ولی به گفته چند مقام آمریکایی و اروپایی او مظنون است که مسئول فعالیت های وزارت اطلاعات ایران در اروپا بوده است.

سرویس های اطلاعاتی اروپا در اواخر ماه ژوئن، اسدی را در ملاقات با یک زوج ایرانی تبار ساکن بلژیک دیده اند که به آن ها حدود نیم کیلو مواد منفجره و چاشنی انفجاری داده است. نسیمه نعامی و امیر سعدونی، هر دو متولد ایران، ظاهرا قصد منفجر کردن یک گردهمایی بزرگ سازمان مجاهدین خلق در پاریس را داشتند که از جمله سخنرانان آن رودی جولیانی، وکیل شخصی پرزیدنت ترامپ، بود.

مقام های فرانسه رسما وزارت اطلاعات ایران را به توطئه برای این حمله متهم کرده و دارایی دو عامل مظنون را توقیف کرده اند.

پلیس فرانسه همچنین به مقر یکی از بزرگترین مراکز شیعیان در فرانسه که با ایران ارتباط دارد، یورش برد.

مقام های بلژیک مدعی اند اسدی که هنگام بازداشت با همسر و دو پسرش در تردد بود، از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیست، زیرا خارج از اتریش بازداشت شده است.

جمهوری اسلامی ایران طی چند دهه گذشته سابقه چنین حملاتی را به اپوزیسیون داشته است. بعضی کارشناسان نگران اند که ممکن است شاهد بازگشت آن عملیات خونین باشیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG