لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

گسترش دامنه تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران


گسترش دامنه تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران
گسترش دامنه تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران

اتحادیه اروپا دامنه تحریم ها علیه ایران را به دلیل نگرانی از برنامه های هسته ای این کشور گسترش داده است.

مقام های اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفتند صد شرکت یا شهروند ایرانی را در ارتباط با موضوع هسته ای ایران در فهرست سیاه این اتحادیه قرار داده اند که از سفر به اروپا محروم شده و اموالشان در بانک های اروپایی بلوکه می شود.

ایران می گوید برنامه توسعه هسته ای این کشور مسالمت آمیز و برای مصارف نیازهای شهروندان است، اما ناظران بین المللی و دولت های غربی نگران برنامه غنی سازی اورانیوم توسط دولت ایران بوده و آن را بخشی از برنامه دستیابی به سلاح هسته ای ارزیابی می کنند.

مقام های اتحادیه اروپا می گویند آخرین گفت و گوهای کشورهای بزرگ با ایران بر سر دستیابی به توافقی در این زمینه بی فرجام پایان یافت، بی آن که برنامه دیدار تازه ای در این باره تعیین شده باشد.

در همین حال پارلمان ایران نیز برای مقابله با تحریم های ایالات متحده در زمینه بلوکه کردن دارایی مقام های مسئول در سرکوب اعتراضات خیابانی و نقض حقوق شهروندان، اعلام کرد ۲۶ تن از افسران و مقام های دولت آمریکا را به دلیل نقض حقوق بشر در افغانستان و عراق مورد تحریم قرار داده است.

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی که در این زمینه سخن می گفت، نام این ۲۶ تن از مسئولان آمریکایی را که مورد تحریم قرار گرفته اند اعلام نکرد.

XS
SM
MD
LG