لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

بانک مرکزی آلمان با اعمال مقرراتی انتقال پول نقد به ایران را متوقف کرد


تابلوی ورودی بانک مرکزی آلمان که به بانک فدرال آلمان مشهور است
تابلوی ورودی بانک مرکزی آلمان که به بانک فدرال آلمان مشهور است

جروسلم پست در گزارشی نوشت: «بوندس بانک»، بانک مرکزی قدرتمند آلمان، روز چهارشنبه مقررات مالی جدیدی را به تصویب رساند که عملا مانع انتقال نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار وجه نقد به رژیم ایران می شود.

روزنامه پرتیراژ «بیلد» آلمان گزارش داد که این بانک در روزآمد کردن شروط خدمات خود بخشی را مربوط به «انتقال پرداخت های نقدی» افزوده است تا مانع انتقال مالی شرکای بوندس بانک آلمان شود.

«بیلد» در ماه ژوییه گزارش داد که رژیم ایران می کوشد با تائید دولت آلمان از «بانک تجاری ایران و اروپا» در هامبورگ برای انتقال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد استفاده کرده و تحریم های آمریکا را دور بزند.

دولت آنگلا مرکل که یکی از مهربان ترین دولت های اروپایی نسبت به ایران محسوب می شود، درباره صدور چنین اجازه ای به ایران اظهار نظر نکرده است.

مقام های اسرائیلی و آمریکایی عمیقا ابراز نگرانی می کنند که ایران از این پرداخت نقدی برای تامین تروریسم استفاده خواهد کرد. ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، از دولت مرکل خواسته بود جلوی این پرداخت به رژیم مذهبی ایران که حامی عمده تروریسم است، گرفته شود.

«بوندس بانک» عضو سیستم اروپایی بانک های مرکزی است و از آن جا که آلمان موتور اصلی اقتصاد قاره اروپا محسوب می شود، نفوذ فراوانی دارد.

«بوندس بانک» پیشتر به «بانک تجاری ایران و اروپا» در دور زدن تحریم های آمریکا کمک کرده بود.

دولت آمریکا و دولت های اروپایی قبلا این بانک مستقر در هامبورگ آلمان را برای نقش اش در کمک به برنامه هسته ای و موشکی ایران تحریم کرده بودند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG