لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

دیدگاه| آیا اروپا می‌تواند توافق هسته‌ای ایران را نجات بدهد؟


یادداشتی در فارین افرز از علی واعظ، کارشناس ارشد «گروه بین المللی بحران»

کلید حفظ توافق هسته ای ایران در دستان اروپا است که روابط تجاری اش با تهران طی یک سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. هر چند اروپا نمی تواند همه را در واشنگتن مجاب کند ولی می تواند بسیاری را به پایبندی به تعهد آمریکا تشویق کند. شروط تعیین شده دونالد ترامپ درباره بازرسی های نامحدود و حذف تاریخ انقضاء محدودیت های برجام مورد قبول ایران نخواهد بود.

اگر واشنگتن نخواهد به حرف اروپا گوش بدهد، اروپا باید طرح جایگزینی را در پیش بگیرد.

به نظر می رسد نگرانی اروپا در حفاظت از توافق هسته ای بیشتر ریشه های سیاسی دارد تا اقتصادی. تنها ۲۲ دهم درصد از یک هزار میلیارد یورو صادرات آلمان سر از ایران در می آورد.

اروپایی بیشتر نگران تشدید تنش های منطقه ای و رها شدن برنامه هسته ای ایران هستند.

اروپا برای نجات برجام باید مقرراتی را احیا کند که کارآیی تحریم های ثانویه آمریکا علیه شرکت های طرف قرارداد با ایران را از بین می برد. با وجود نگرانی بسیار مدیران شرکت های اروپایی از تحریم های آمریکا، آن ها به آینده برجام خوش بین هستند.

اروپا باید این توان بالقوه را به فعل درآورد و با نشان دادن راه به جلو با یا بدون ایالات متحده برجام را نجات دهد. صرف نظر از انتخاب واشنگتن، برای تهران پایبندی به توافق هسته ای و حفظ روابط تجاری با اروپا بهتر از ترک کامل برجام است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG