لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۳۴

اتحادیه اروپا با پارازیت اندازی ایران مقابله می کند


کشورهای اتحادیه اروپا از ایران خواستند که از پخش پارازیت روی برنامه های تلویزیونی ماهواره ای و سانسور اینترنت را خودداری کنند.

در پیش نویس بیانیه ای که هفته آینده به وزیران امور خارجه اتحادیه ارائه خواهد شد، از ایران می خواهند بی درنگ به مداخله الکترونیکی پایان دهد. متحدان اروپایی می گویند در غیر این صورت آنها دست به اقدامات لازم خواهند زد.

ایران برای جلوگیری از رسیدن امواج برنامه های ماهواره ای بی بی سی و صدای آلمان، و نیز ماهواره یوتل ست مداخله کرده است. تهران روی برنامه های شبکه خبری فارسی صدای آمریکا نیز پارازیت انداخته است.

پیش نویس بیانیه اتحادیه اروپا، که خبرنگاران نسخه ای از آن را روز جمعه در بروکسل به دست آوردند، اقدامات تلافی جویانه علیه پارازیت اندازی ایران را مشخص نمی کند. با این حال، گزارش های منابع خبری اروپا حاکی است که ممکن است دو تاکیتک به کار رود: یکی ممنوعیت صدور تجهیزاتی که ایران را قادر می سازد تا ای میل ها و شنود تلفن های همراه را منترل کند و دیگری جلوگیری از رله برنامه ایران به وسیله ماهواره ارتباطی یوتل ست به خارج از ایران.

مقامات آمریکایی می گویند ایران مانع از آن شده است مردم گزارش های خبری اعتراضات ضد دولتی را بشنوند یا ببینند. مداخله الکترونیکی تهران در سال جاری در ارتباط با رویدادهای سالگرد انقلاب اسلامی به شدت افرایش یافته است.

مقامات اتحادیه اروپا می گویند ایران شرایط عضویت در اتحادیه بین المللی ارتباطات را، که متعهد است از آزادی پخش برنامه های ماهواره ای حمایت کند، نقض کرده است. در مورد اقدام ایران به اتحادیه، که مقر آن در ژنو است، شکایت شده بود، اما تا کنون به آن پرداخته است.

XS
SM
MD
LG