لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۸

یک مقام اتحادیه اروپا: تهدیدهای امنیتی موج پناهجویان افغانستان جدی گرفته شود


پناهندگان افغانستانی (آرشیو)
پناهندگان افغانستانی (آرشیو)

با ادامه بحران افغانستان و تداوم روند مهاجرت شهروندان آن کشور، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا هشدار داده است که تهدیدهای امنیتی ناشی از موج پناهجویان باید جدی گرفته شود.

ایلوا جوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا، روز جمعه ۱۶ مهر در این رابطه گفت: «ارزیابی من در مورد تهدید تروریستی از سوی افغانستان این است که میزان هوشیاری به اندازه کافی بالا نیست. ما واقعاً باید بیشتر دقت کنیم مثلاً باید مطمئن شویم در مورد همه کسانی که از افغانستان وارد می‌شوند تحقیق مناسب و دقیق انجام شود و اسامی‌شان ثبت شود. این کار از نظر امنیتی واقعا اهمیت دارد.»

یک مقام سازمان بین المللی امور مهاجرت در افغانستان در ماه ژوئیه به رادیو اروپای آزاد گفت، ممکن است در سال ۲۰۲۱ تا یک و نیم میلیون نفر از مردم افغانستان به امید برخورداری از «حمایت، امنیت، و کار» به سوی غرب فرار کنند.

این در شرایطی است که مرزهای شمال شرقی ایران، به ویژه مرز مشترک زرنج، از زمان قدرت‌گیری مجدد طالبان شاهد افزایش قابل ملاحظه شمار پناهجویان افغانستان بوده است. هر چند به گزارش خبرگزاری فرانسه تنها تعداد اندکی از این پناهجویان توانسته‌اند وارد خاک ایران شوند.

بر اساس تازه ترین آمارها، در حال حاضر روزانه بین سه تا چهار هزار نفر از شهروندان افغانستان سعی می‌کنند از مرزهای ایران عبور کنند. برخی از این پناهجویان ادعا می‌کنند سربازان و گاردهای مرزی ایران در مواردی از آنها تقاضای پول کرده، و با بدرفتاری و حتی تیراندازی مانع از ورود آنها به ایران شده‌اند.

صدای آمریکا حدود دو هفته پیش در گزارشی از فرار هزاران نفر به سوی ایران خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG