لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

اتحادیه اروپا می‌گوید رفتار مجارستان با پناهجویان ایرانی و افغان در مرز صربستان غیرقانونی است


آرشیو
آرشیو

دادگاه عالی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت رای داد که مجارستان با نگه داشتن پناهجویان ایرانی و افغانستانی در شرایطی که مانند زندان است، قوانین اتحادیه اروپا را زیر پا گذاشته است.

به گزارش راديو اروپای آزاد، چهار پناهجو از ایران و افغانستان شکایت فعلی علیه مجارستان را به دادگاه عالی اتحادیه اروپا که در لوکزامبورگ مستقر است، بردند.

به نوشته رادیو اروپای آزاد، این چهار پناهجو پس از خروج از صربستان، در منطقه ترانزیت روسکه در جنوب شرق مجارستان نگه داشته شده بودند و همچنان هم در این منطقه هستند. این در حالی است که اگر درخواست پناهندگی پناهجویان ابتدا مورد بررسی قرار نگرفته باشد، بازداشت آنها در چنین شرایطی غیرقانونی است.

بوداپست در خواست این چهار نفر را رد کرده و گفته است که صربستان یک کشور امن ترانزیت به شمار می‌رود و آنها باید درخواست پناهندگی خود را در صربستان مطرح می‌کردند.

اما بلگراد نیز اجازه بازگشت آنها به صربستان را نمی‌دهد و استدلال می‌کند که این چهار ایرانی و افغان به طور غیرقانونی وارد مجارستان نشده‌اند و در نتیجه مشمول شرایط مندرج در توافق دو جانبه میان بلگراد و بوداپست برای پذیرش دوباره آنها نمی‌شوند. برخلاف مجارستان، صربستان عضو اتحادیه اروپا نیست.

دولت دست راستی ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، سیاست‌های سختگیرانه‌ای را در مورد مهاجرت به آن کشور و پذیرش پناهجویان اعمال کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG