لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

هک هزاران مکاتبه محرمانه اتحادیه اروپا؛ چین مظنون اصلی است| مقامات اروپا درباره ترامپ، روسیه و ایران نگرانند


روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی می گوید ایمیل های هک شده دیپلمات های اروپایی نشان دهنده نگرانی های آنها درباره دونالد ترامپ، روسیه و ایران است.

گزارش نیویورک تایمز روز چهارشنبه ۲۸ اذر اعلام کرد هکرهای چینی چندین سال با نفوذ به شبکه ارتباطاتی دیپلمات های اتحادیه اروپا، اطلاعات آن را دانلود کردند.

اطلاعاتی که به دست هکرها افتاده، نگرانی دیپلمات های اروپایی را درباره دولت دونالد ترامپ، چالش ها برای به توافق رسیدن با روسیه و چین، و همچنین خطر آغاز دوباره برنامه هسته ای ایران را نشان می دهد.

در این مکاتبات جزییات تماس‌های اروپایی‌ها برای نجات برجام پس از خروج آمریکا از این توافق وجود دارد.

اتحادیه اروپا و پرزیدنت ترامپ بر سر برخی مسائل از جمله توافق هسته ای ایران اختلاف نظر دارند. پریدنت ترامپ می گوید توافق کشورهای پنج به علاوه یک با ایران به اقدامات بی ثبات ساز و برنامه موشکی تهران پایان نداده است. رئیس جمهوری آمریکا شش ماه پیش از برجام خارج شد و در دو مرحله تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را باز گرداند.

نیویورک تایمز می گوید این شرکت امنیتی معتقد است که هکرها برای «ارتش آزادی‌بخش خلق چین» کار می کنند.

بیش از ۱۱۰۰ پیام دیپلماتیک پس از آنکه شرکت سایبری ایریا ۱ ( به انگلیسی: Area 1) نفوذ هکرها را شناسایی کرد، به دست روزنامه نیویورک تایمز رسید.

با این حال برخی مقام های اروپایی به رویترز گفته اند که اطلاعات هک شده، پیام های محرمانه ای نیستند.

اروپا و پرزیدنت ترامپ بر سر برخی دیگر از مسائل از جمله تعرفه واردات گمرکی نیز اختلاف نظر دارند.

از سوی دیگر در برخی پیام های هک شده، مقام های اروپایی نسبت به دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه ابراز نگرانی کرده اند و حتی آنها ملاقات تابستان پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین را «موفقیتی» برای مسکو دانسته اند.

رئیس جمهوری آمریکا معتقد است کشورهای دیگر باید به سمت کاهش تنش با روسیه بروند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG