لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

بازنگری وزیران حمل و نقل اروپا درباره ممنوعیت پروازها


قرار است روز دوشنبه وزیران ترابری اروپا نتایج یک رشته پروازهای آزمایشی را که چندین شرکت هواپیمایی اروپایی با موفقیت انجام دادند مورد بررسی قرار دهند. پروازهای آزمایشی در فضا و حریم هوایی آلوده به خاکستر آتشفشانی انجام شده بود.
برگزاری این اجلاس ویژه روز یکشنبه از سوی اسپانیا، ریاست دوره ای اتحادیه اروپا اعلام شد. بگفته مسئولان، وزیران حمل و نقل اروپا اطلاعات و آمارهای بدست آمده از رشته پروازهایی که روز شنبه و یکشنبه بر فراز کشورهای اروپا انجام گرفت را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. این اقدامها در حالی انجام میگیرد که پروازهای قاره اروپا عملاً تعطیل و فلج شده است.

شرکت هواپیمائی کا – ال – ام اعلام کرد ۴ هواپیما روز یکشنبه در مسیرعادی پرواز به ارتفاع ۳ هزار متر، از آمستردام در هلند به دوسلدورف در آلمان به پرواز در آمدند. آن شرکت هواپیمائی گفت خلبانان با پس مانده ابر خاکستر آلودی که اروپای شمالی را پوشانده است روبرو نشدند و افزودند که هواپیماهای جت آنها به هیچ صورتی آسیب ندیده اند.

شرکت هوایی لوفتانزا نیز روز شنبه ۱۰ هواپیمای بدون مسافر را از فرانکفورت تا مونیخ بدون روبرو شدن با حادثه و مشکلی به پرواز در آورد و هواپیمایی ارفرانس نیز دو پرواز موفقیت آمیز در روز شنبه انجام داد و قرار بود روز یکشنبه نیز سه پرواز دیگر انجام دهد.

رییس شرکت هواپیمایی ایر برلین تعطیل شدن خطوط هوایی را مورد انتقاد قرار داد و گفت چنین تصمیمهایی بر اساس مدل کامپیوتری اتخاذ شده و در آن گفته نمیشود چه مقدار خاکستر آتشفشانی در هوا وجود دارد. به نقل از وی روز یکشنبه در رسانه های آلمانی گفته شده است که تا کنون بالون هواشناسی برای جمع آوری اطلاعات مربوط به خاکستر آتشفشانی به جو زمین فرستاده نشده است.

در همین حال هواشناسان میگویند آسمان اروپا روز یکشنبه نیز وضعیت ثابتی نداشت و بادهای پیش بینی نشده سفرهای هوایی را در حال حاضر با وضع بسیار خطرناکی روبرو میکنند.

سازمان هوانوردی اروپا روز یکشنبه همچنین گفته بود که خاکستر برخاسته از آتشفشان ایسلند وضعیت هوانوردی را در سراسر جهان طی چند روز آینده بغرنج و پیچیده خواهد کرد.

بگفته تحلیلگران زیانهای ناشی از توقف پروازها معادل تقریباً ۲۰۰ میلیون دلار در روز است و در مورد اینکه تا چه حدی شرکتهای هواپیمایی میتوانند چنین خسارت و ضررهایی را تحمل کنند ابراز تردید و نگرانی کرده اند.

خاکستر آتشفشانی شامل ذره های سنگ و شیشه است که میتوانند موتور هواپیما را از کار بیندازند.

آتش فشان جنوب شرقی ایسلند روز چهارشنبه باردیگر برای دومین بار طی یکماه فعالیت خود را آغاز کرد. این کوه آتش فشان حدود دویست سال خاموش و غیر فعال بود.

XS
SM
MD
LG