لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۹

بررسی مشکلات مالی کشورهای حوزه یورو در نشست بروکسل


بررسی مشکلات مالی کشورهای حوزه یورو در نشست بروکسل
بررسی مشکلات مالی کشورهای حوزه یورو در نشست بروکسل

وزرای اقتصاد و دارایی ۱۷ کشور حوزۀ یورو در آستانۀ تصویب بخشودگی بدهی ۱۷۲ میلیارد دلاری یونان هستند. این درحالی است که نگرانی از کسری بودجۀ اسپانیا نیز در میان مباحث مالی اتحادیۀ اروپاست.

طی دو سال اخیر، این دومین باری است که اتحادیۀ اروپا بدهیهای یونان را می بخشد. کشورهایی که به یونان وام داده اند، با بخشودگی بدهیهای آن کشور و دریافت مطالبات خود طی مدتی طولانی تر، حدود سه چهارم از سرمایه گذاریهای اولیه ای را که در یونان کرده اند، از دست خواهند داد.

در این حال، وزرای اقتصاد و دارایی حوزۀ یورو طی نشست روز دوشنبۀ خود دربروکسل راههایی را بررسی کردند که با توسل به آنها بتوانند از اسپانیا، که چهارمین اقتصاد بزرگ حوزۀ یورو است، پیرامون کسری بودجۀ آن کشور توضیح بخواهند. انتظار می رود میزان کسری بودجۀ اسپانیا امسال به ۵.۸ درصد برسد، درحالی که میزان مورد توافق میان مقامهای اسپانیا با رهبران اروپایی، ۳ درصد بوده است.

در این حال، ایتالیا با سومین اقتصاد بزرگ حوزۀ یورو به رکود اقتصادی اعتراف کرده است. اقتصاد ایتالیا، به موازات تعیین لوایح ریاضت اقتصادی از سوی دولت آن کشوربرای مقابله با بدهیهای فزاینده اش، تضعیف شده است.

XS
SM
MD
LG