لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

اتحادیه اروپاخواستار توقف شهرک سازی های اسرائیل


بیش از ده دیپلمات اروپایی اتحادیه اروپا را به تشدید تلاش ها برای توقف ساخت شهرک های یهودی نشین در نزدیکی اورشلیم ترغیب کرده اند. این دیپلمات ها می گویند چنین ساخت و سازهایی در سرزمین های اشغالی «بزرگترین تهدید» علیه پیمان صلح خاورمیانه است.

بنا به گزارشی داخلی که روز چهارشنبه منتشر شد این دیپلمات ها می گویند اتحادیه اروپا باید مطمئن شوند که کمک به اسرائیل و توافق های تجاری در نهایت به نفع شهرک سازی ها تمام نمی شود. آنان پیشنهاد کرده اند که اتحادیه از سرمایه گزاری مستقیم شرکت های اروپایی در شهرک سازی های اسرائیلی جلوگیری کنند و در این مورد حساسیت به وجود بیاورند. خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید گزارش به جزئیات بیشتری در این زمینه اشاره نکرده است.

این پیشنهادات غیرالزام آور است اما نشان دهنده انزوای اسرائیل از جامعه بین الملل بر سر مسئله شهرک سازی است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دور اول ریاست جمهوری اش با شهرک سازی های اسرائیلی مخالفت کرد اما بعد عقب نشینی کرد و مشخص نیست که آیا رئیس جمهوری آمریکا باز هم در دور دوم ریاست جمهوری بر آمریکا درباره این مسئله بر اسرائیل فشار خواهد آورد یا خیر.

اسرائیل پس از گرفتن شرق اورشلیم، غزه و کرانه غربی در ۱۹۶۷، ده دها شهرک یهودی نشین در این اراضی احداث کرد. بیش از نیم میلیون اسرائیلی در شهرک های کرانه غربی و شرق اورشلیم زندگی می کنند.

ییگال پالمور، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفته است که هنوز گزارش اتحادیه اروپا را نخوانده و تنها گزارش های رسانه ای درباره آن را دیده است. او درباره اقدام اخیر دیپلمات های اروپایی گفت:‌«ماموریت یک دیپلمات ایجاد ارتباط است و نه دامن زدن به رویارویی ها. بنابراین دیپلمات های اروپایی با این کار در ماموریتشان شکست خورده اند.» پالمور می گوید مسئله شهرک سازی باید در مذاکره اسرائیل با فلسطینی ها حل و فصل شود.

فلسطینی ها می گویند اگر اسرائیل شهرک سازی را متوقف نکند در مذاکرات صلح شرکت نمی کنند. آنان می گویند اسرائیل از مذاکرات تنها به عنوان پوششی دیپلماتیک برای توجیه گرفتن اراضی بیشتر فلسطینی ها بهره می گیرد.

گزارش اتحادیه اروپا می گوید اسرائیل شمار زیادی طرح شهرک سازی در نزدیکی شرق اورشلیم در دست دارد. گزارش می گوید این اقدام به تلافی موفقیت اخیر فلسطینی ها در کسب رای سازمان ملل متحد و به رسمیت شناخته شدن فلسطین است.

XS
SM
MD
LG