لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

یک مقام اروپایی: مهاجرت قانونی به اتحادیه اروپا باید افزایش یابد


یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا
یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا

کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۸ دی گفت مهاجرت قانونی به اتحادیه اروپا باید سالانه یک میلیون نفر افزایش یابد تا زیان ناشی از پیرشدن نیروی کار در این اتحادیه جبران شود.

به گزارش رویترز، بر اساس آمار اتحادیه اروپا، مهاجرت به اتحادیه اروپا در سال گذشته با بیش از سیصد هزار ورود غیرقانونی به حدود ۳.۵ میلیون نفر رسید، اما یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در یک سخنرانی در جریان بازدید از آتن گفت که نیروی کار اتحادیه اروپا سالانه یک میلیون نفر کاهش می‌یابد. به همین دلیل به گفته او «مهاجرت قانونی باید کم و بیش یک میلیون در سال رشد کند».

یوهانسون همچنین از کشورها خواست تا از مهاجرت غیرقانونی که سالانه صدها هزار مهاجر را از آفریقا، خاورمیانه و جاهای دیگر، اغلب از راه‌های مرگبار به اروپا می‌آورد، جلوگیری کنند.

یوهانسون گفت: «ما باید از افرادی که از قاچاقچیان استفاده می‌کنند که اغلب جان خود را با ورودهای غیرقانونی به خطر می‌اندازند اجتناب کنیم. این باید جلوگیری شود.» وی افزود که برای مقابله با شبکه‌های قاچاقچیان نیاز به «اتحاد جهانی» وجود دارد.

ورود مهاجران غیرقانونی به اتحادیه اروپا نسبت به نقطه اوج بیش از یک‌میلیون نفری در سال ۱۳۹۳ بسیار کاهش یافته است.

در عین حال بر اساس داده‌های رسمی منتشر شده در روز دوشنبه ۱۸ دی، آلمان در سال گذشته شاهد افزایش تقریباً نصف درخواست‌های پناهندگی بود که بر فشار بر دولت برای عمل به وعده‌هایش برای کاهش مهاجرت‌های غیرقانونی افزوده است.

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان اعلام کرد در سال ۱۴۰۱، بیش از سی هزار درخواست پناهندگی در آلمان ثبت شد که ۵۱ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت.

نانسی فایزر وزیر کشور در بیانیه‌ای گفت: «ارقام پناهندگی برای سال ۱۴.۲ نشان می‌دهد که ما باید به طور مداوم به مسیر خود برای محدود کردن مهاجرت‌های غیرقانونی ادامه دهیم.»

پیشتر اتحادیه اروپا در سال میلادی ۲۰۲۳ با قوانین جدیدی موافقت کرد تا هزینه‌های میزبانی از مهاجران را به طور مساوی تقسیم کند و تعداد افرادی که با استفاده از شبکه‌های قاچاقچی وارد می‌شوند را محدود کند.

XS
SM
MD
LG