لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

هشدار مالی بریتانیا و آلمان به اتحادیه اروپا


دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در بروکسل هنگام ورود به نشست سران اتحادیه اروپا،‌ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۲
دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در بروکسل هنگام ورود به نشست سران اتحادیه اروپا،‌ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۲
بریتانیا و آلمان امروز جمعه به اتحادیه اروپا هشدار دادند که در نشست این اتحادیه با بودجه ۱ تریلیون یورویی پیشنهادی اتحادیه اروپا موافقت نخواهند کرد، مگر آنکه سیاست کاهش هزینه ها اعمال شود.

خبرگزاری رویترز از محل برگزاری نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک، جایی که دومین روز نشست بودجه برگزار شده، گزارش می دهد که سخنگویان این دو قدرت عمده اتحادیه اروپا می گویند به دنبال نادیده گرفته شدن توصیه های آنها برای کاهش هزینه های اتحادیه اروپا از سوی کشورهای عضو، آن دو کشور حاضر به موافقت با پیشنهادهای کشورهای دیگر نیستند،‌ مگر آنکه به توصیه های آنها توجه شود.

هنگام ورود به دومین روز مذاکرات با محور بودجه اتحادیه اروپا،‌ دیوید کامرون،‌ نخست وزیر بریتانیا، به خبرنگاران گفت که اکنون، زمان اتلاف وقت نیست. کامرون پیشنهاد شماری از اعضای اتحادیه اروپا را برای کاهش احتمالی یارانه های کشاورزی رد کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، می گوید به رغم آنکه رهبران اتحادیه اروپا به توافقی یکپارچه نرسیده اند، این گام نخست است و هنوز می توان به نتایج ادامه مذاکرات امیدوار بود.

مقامهای اتحادیه اروپا اما هشدار داده اند که نرسیدن به توافقی پایدار سبب انحراف منابع و زمان خواهد شد و نتیجه تلاش برای مقابله با چالشهای بحران حوزه یورو را مخدوش خواهد کرد.

آلمان، بریتانیا ، هلند و سوئد که همگی در تأمین بودجه اتحادیه اروپا سهیم اند، در تلاشند تا میزان هزینه های این اتحادیه را ۳۰ تا ۷۵ میلیارد یورو کاهش بدهند، واین مبلغ افزون بر ۸۰ میلیارد یورویی است که تاکنون از بودجه اتحادیه اروپا کاسته شده است.

گفت و گوهایی که با محور بودجه در اتحادیه اروپا انجام می شود اغلب تلخ و نامطلوبند، اما عمق و شدت بحران کنونی حوزه یورو بر تلخی این دور مذاکرات افزوده است.

بیش از دو سوم بودجه سالانه ۱۳۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به شکل یارانه به کشاورزان پرداخت می شود و برای ساختن بزرگراه های تازه به ویژه در کشورهای تنگدست که اغلب کشورهای کمونیستی سابق هستند،‌ هزینه می شود.

بودجه کنونی اتحادیه اروپا بودجه ای ۷ ساله است که در سال ۲۰۰۵ بر سر جزئیات آن توافق شده است.

فرانسه بیش از تمامی کشورهای دیگر اتحادیه اروپا برای مصارف کشاورزی از اتحادیه اروپا کمک مالی می گیرد. آلمان نیز یکی از دریافت کنندگان عمده بودجه اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی است. فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، ضمن استقبال از کاهش یارانه های کشاورزی، می گوید طی نشست با همتایان خود،‌ برای تخصیص بودجه بیشتر به بخش کشاورزی خواهد کوشید.

از دیگر موارد تغییر مورد بحث در بودجه اتحادیه اروپا، پیشنهاد اتحادیه اروپا به برخی کشورها از جمله ایتالیا و یونان برای افزایش سن بازنشستگی کارمندان دولت از ۶۳ سال به ۶۸ سال است . پیشنهاد دیگر، کاهش ۱۰ درصدی حقوق و مزایای بازنشستگی است، به این ترتیب که به جای دریافت ۷۰ درصد حقوق و مزایا پس از بازنشستگی،‌ دریافت ۶۰ درصد از آن پیشنهاد شده و مورد بحث است.
XS
SM
MD
LG