لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیامدهای آن


رای دهندگان در حوزه های رای گیری ، روز پنجشنبه.
رای دهندگان در حوزه های رای گیری ، روز پنجشنبه.

نتایج همه پرسی در بریتانیا حاکی است که اکثریت مردم به خروج کشور از اتحادیه اروپا رای داده اند. اینک پرسش این است که مناسبات آینده بریتانیا با بلوک چگونه خواهد بود.

رویترز در گزارشی می گوید اتحادیه اروپا شوکه شده است و وارد سرزمینی ناشناخته می شود. تا کنون هیچ عضوی آنرا ترک نکرده است و ماده ۵۰ پیمان اتحادیه اروپا، که مشخص می سازد چگونه کشوری می تواند خارج شود، جزئیاتی ارائه نمی دهد. هرچند یک چارچوب قانونی برای یک دوره خروج دو ساله فراهم می آورد، بسیاری معتقدند ایجاد رابطه تجارتی جدیدی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا بیشتر طول خواهد کشید، و برخی می ترسند این روند ناهنجار شود و اقتصاد و امور مربوط به اروپا را مختل کند.

دیوید کامرون نخست وزیر گفته است تا اکتبر استعفا خواهد داد و وظیفه آگاه ساختن اتحادیه از خروج بریتانیا را با استناد به ماده ۵۰ به جانشین خود بعنوان رهبر حزب محافظه کار واگذار خواهد کرد.

معامله کامرون با رهبران اتحادیه اروپا در ماه فوریه برای مهار مهاجرت، حفاظت از منافع مالی لندن از حوزه یورو، با نتیجه همه پرسی فسخ شده است و رهبران اتحادیه مذاکرات جدید در باره عضویت بریتانیا در شکلی جدید را رد کرده اند.

اگر با هیچ پیمانی توافق نشود، کاربرد قوانین اتحادیه اروپا در مورد بریتانیا دو سال پس از آن که رسما خروج خود را اعلام کرد، متوقف می شود.

تا زمان امضای پیمان خروج – که رضایت بریتانیا و اکثر ۲۷ کشور باقیمانده را ایجاب می کند – بریتانیا ، بطور اصولی، عضو کامل اتحادیه اروپا می ماند اما از بحث هایی که بر شرایط خروج اثر می گذارد کنار گذاشته خواهد شد. عملا، بسیاری انتظار دارند وزیران و قانون گذاران بریتانیا بسرعت از بسیاری از امور اتحادیه مستثنی شوند.

برخی از طرفداران خروج از اتحادیه همچنین گفته اند بریتانیا ، از جمله برای متوقف ساختن کمک به بودجه اتحادیه اروپا یا مهار مهاجرت به کشورهای عضو، باید سریعتر عمل کند. چنین اقدامی می تواند تلافی جوئی اتحادیه را موجب شود.

کاربرد مجموعه ای از قوانین و مزایای اتحادیه اروپا در مورد تجارت و شهروندان بریتانیا متوقف خواهد شد و آنچه را طرفداران خروج می گویند فرصت هایی برای رشد بیشتر و انتخاب مهاجران خواهد بود بوجود خواهد آورد – کامرون گفته است چنین اقداماتی زیان دراز مدتی به اقتصاد و نفوذ جهانی بریتانیا وارد خواهد کرد.

موانع تجارتی جدید به اقتصادهای هردو طرف صدمه خواهد زد. اما اتحادیه اروپا می ترسد تاثیر سیاسی همه پرسی بریتانیا بر کشورهای دیگر که به خروج رای بدهند، هزینه های دراز مدت تری داشته باشد.

رهبران پارلمان اروپا جلساتی ترتیب داده اند و بیانیه هایی صادر کرده اند. دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا ، که اجلاس رهبران اتحادیه اروپا در هفته آینده را سرپرستی خواهد کرد، چند روز پیش از همه پرسی با تمام رهبران صجبت کرد ، و در بیانیه ای بنام ۲۷ رهبر دیگر شورا گفت آنها تصمیم دارند اتحادیه را متحد نگاهدارند و بدون کامرون در حاشیه اجلاس ملاقات خواهند کرد.

در این میان، اتحادیه نیاز دارد یک حفره ۷ میلیارد یوروئی در بودجه سالانه ۱۴۵ میلیارد یوروئی را ، که تا سال ۲۰۲۰ تثبیت شده است پر کند. اتحادیه همچنین باید بسرعت وضعیت شرکت ها و افرادی را که در حال حاضر از حقوق خود در اتحادیه برای تجارت، کار و زندگی در یکی از دو طرف جبهه جدید بریتانیا – اتحادیه اروپا استفاده می کنند روشن سازد.

انتظار می رود بریتانیا دوره شش ماهه ریاست شوراهای وزیران اتحادیه اروپا را ، که قرار است ژوئیه سال آینده آغاز شود، رها کند. ممکن است استونی، مالت یا کرواسی آنرا پر کنند.

XS
SM
MD
LG