لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

امضای موافقت نامه واردات موز کشورهای آمریکای لاتین به اتحادیه اروپا


امضای موافقت نامه واردات موز کشورهای آمریکای لاتین به اتحادیه اروپا
امضای موافقت نامه واردات موز کشورهای آمریکای لاتین به اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای لاتین به منظور پایان دادن به یک اختلاف نظر پانزده ساله پیرامون واردات موز به توافق رسیده اند.

بنیتا فره رو والدنر، مسئول کمیسیون بارزگانی اروپا، دربیانیه ای اعلام کرد موافقت نامه روز سه شنبه در ژنو، راهکاری برای حل طولانی ترین اختلاف بازرگانی تاریخ خواهد بود.

فره رو والدنر در ضمن گفت امضای این موافقت نامه، قدم مهمی برای فراهم کردن مقدمات به منظور پیشرفت در مذاکرات تجارت جهانی در دوحه خواهد بود.

براساس این موافقت نامه، اتحادیه اروپا اعمال تعرفه های وارداتی خود بر موز تولید شده در کشورهای آمریکای لاتین، همچون اکوادور را لغو خواهد کرد. کشورهای آمریکای لاتین از اعمال این تعرفه ها، که آن را یک رفتار تبعیض آمیز می خوانند، گلایه داشتند.

اتحادیه اروپا در ضمن به کشورهای صادرکننده موز در آفریقا، کشورهای کارائیب و منطقه پاسیفیک تا سقف تا ۳۰۰ میلیون دلار خواهد داد.

این کشورها که بیشتر آن ها مستعمره های یپیشین اروپا هستند، در گذشته از مزایای مقررات صادرات محصولات خود و توجه ویژه اتحادیه اروپا برخوردار بودند و موزهای تولید شده در این کشورها بدون اخذ عوارض، صادر می شوند.

۳۰۰ میلیون دلاراتحادیه اروپا به کشوهای آمریکای لاتین کمک خواهد کرد تا خود را با رقابت فزاینده درآمریکای لاتین تطبیق دهند.

XS
SM
MD
LG