لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

محدودیت واردات صفحات خورشیدی چینی در اروپا


اتحادیه اروپا روز چهارشنبه بر سر محدودیت واردات صفحات ذخیره انرژی خورشیدی از چین به توافق رسید. این تازه ترین اقدام اروپا در راستای مخالفت با عملکرد چین در قبضه کردن بازار کشورهای اروپایی با کالاهای بی کیفیت است.

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه از پیشنهاد رئیس بازرگانی اتحادیه اروپا حمایت کرد که گفته بود از تاریخ ۶ ژوئن به بعد اقداماتی چون بستن مالیات بیشتر بر واردکنندگان کالاهای چینی به ویژه صفحات انرژی خورشیدی به اروپا اعمال شود تا علاقمندی صادرات چین به اروپا کاهش یابد.

با این تصمیم سهام کارخانجات دیگر مانند سولار ورلد آلمان، فینیکس سولار و همچنین سنتروترم، تا ۷ درصد افزایش یافت. در عین حال ارزش سهام سان‌تک چین ۴ درصد کاهش یافت.

چین دومین شریک تجاری اروپا است و بروکسل مجبور است در مواجهه با این کشور محتاط عمل کند.

آلمان و فرانسه نیز تلاش می کنند تا صادرات خود به چین را افزایش دهند و به این ترتیب وزیر بازرگانی اتحادیه اروپا باید تا قبل از ماه دسامبر با وزیر بازرگانی چین مذاکره کند و درباره تمهیدات مالیاتی به توافق برسد.

متخصصان بازرگانی ۲۷ کشور اتحادیه اروپا قرار است نیمه ماه مه در بروکسل ملاقات کنند و پیش بینی می شود که آنان نیز از تصمیم اخیر کمیسیون اروپا در مورد واردات صفحات خورشیدی از چین حمایت کنند.

تولید صفحات خورشیدی در چین بین سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ چهار برابر شده که از تقاضای جهانی برای این کالا بیشتر است. تهیه کنندگان اروپایی می گویند شرکت های چینی بیش از ۸۰ درصد بازار اروپا را قبضه کرده اند بطوریکه در سال ۲۰۱۱ صادرات این کالا از چین به کشورهای اتحادیه اروپا به ارزش ۲۷ میلیارد دلار رسیده است.

قیمت صفحات خورشیدی چینی ۴۵ درصد ارزان تر از نمونه های اروپایی است.

کمیسیون اروپا کار تحقیق در این زمینه را در ماه سپتامبر آغاز کرد زمانی که برخی شرکت های عمدتاً آلمانی و ایتالیایی شکایت کردند که رشد بی رویه صادرات چین در صادرات، ۹۰۰ میلیون یورو به آنان ضرر زده است.

آمریکا نیز اقدامات بازدارنده جداگانه ای بر محصولات خورشیدی چینی در سال ۲۰۱۲ اعمال کرده است و می گوید توسعه سریع چین در صنایع، موجب تولیدات بیش از حد نیاز شده است.

پس از باد و آب، نور خورشید از منابع عمده تولید انرژی بازگشت پذیر به شمار می رود و همزمان با حرکت کشورهای مختلف جهان به سوی این گونه از انرژی و تاثیرات گرمایش جهانی بر کره زمین، شرکت ها بر سر گرفتن قرارداد با یکدیگر رقابت دارند.

به گفته انجمن صنایع اتحادیه اروپا، سال گذشته آلمان بزرگترین بازار صفحات خورشیدی بود. چین، ایتالیا و آمریکا نیز در ردیف های بعدی نصب صفحات ذخیره انرژی خورشیدی بوده اند.

تامین انرژی از خورشید، ۳ درصد از نیازهای اتحادیه اروپا را تامین می کند.

XS
SM
MD
LG