لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۳

ارتباط مستقیم میان پیشینه قومی و نژادی با میزان ابتلا به بیماری های قلب و عروق


براساس نتایج پژوهشی که روز سه شنبه ۳۱ فروردین ماه (برابر با ۲۰ آوریل) در«نشریه انجمن پزشکی کانادا» منتشرشد، خطر ابتلای افراد به بیماری های قلب و عروق، با پیشینه قومی و نژادی آن ها ارتباط مستقیم دارد.

پژوهشگران کانادایی با تکمیل تحقیق جامعی در مورد افراد با پیشینه های قومی و نژادی متفاوت به این نتیجه رسیده اند که خطر ابتلای اقوام مختلف به بیماری های قلبی با قومیت آن ها ارتباط مستقیم دارد.

محققان کانادایی، تأثیرعواملی چون سیگار کشیدن، چاقی مفرط، دیابت، فشار خون و نداشتن فعالیت فیزیکی- که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و احتمال سکته قلبی را افزایش می دهند- بر ١۶٣ هزار و ٧٩٧ نفر با پیشینه قومی و نژادی چینی، آسیای جنوبی، سیاه پوست و سفید پوست مقیم انتاریو از سال ١٩٩۶ تا سال ٢٠٠٧ مقایسه کردند.

دکتر ماریا چیو و دکتر جگ تو، پژوهشگران «موسسه علوم سنجشی» تورنتو و دیگر همکاران آن ها در گزارش خود اعلام کرده اند که با وجود دسترسی اعضای جوامع قومی و نژادی مقیم انتاریو به خدمات بهداشتی و درمانی جهانی، خطر ابتلای آن ها به بیماری های قلب و عروق به طورچشمگیری متفاوت است.

محققان کانادایی دریافته اند که جمعیت چینی تبار مقیم استان اُنتاریو، پائین ترین میزان ابتلا به این بیماری ها و اقلیت های قومی آسیای جنوبی با تبار هندی، پاکستانی، بنگلادشی و سریلانکایی با بالاترین میزان شیوع ابتلای به بیماری های قلب را دارند.

براساس یافته های تحقیق پژوهشگران کانادایی، عواملی همچون چاقی مفرط و سیگار کشیدن از جمله عوامل عمده سکته قلبی بین افراد سفید پوست است. فشار خون بالا و دیابت بین اقوام با تبار آسیای جنوبی و سیاه پوستان با تبار آفریقایی و یا کارائیب، عوامل عمده ابتلای آن ها به بیماری های قلبی بوده است.

محققان این پژوهش جامع، به سیاست گزاران کشور توصیه کرده اند تا با طراحی راهبردهایی که براساس نیازها و ویژگی های نژادی و قومی جوامع مقیم کانادا تنظیم شده اند، از عوامل ریسک ابتلای به بیماری های قلب وعروق پیشگیری کنند.

این تحقیق با سرمایه گذاری «بنیاد قلب و سکته قلبی» استان انتاریو تکمیل شده است.

XS
SM
MD
LG