لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

اتیوپی توجه توليدکنندگان آسيايی را به‌خود جلب می‌کند


فضای داخلی کارخانه کفش جورج، واقع در منطقه صنعتی آدیس آبابا، اتیوپی.
فضای داخلی کارخانه کفش جورج، واقع در منطقه صنعتی آدیس آبابا، اتیوپی.

در حالی که هزينه‌ها در چین، به عنوان مرکز رهبری تولید انبوه جهان، به دلیل افزایش هزینه‌های نیروی کار و انرژی رو به افزايش گذاشته است و در همین حال، شرق آفریقا نیروی کار جوان بزرگ و ارزانی ارائه می‌دهد، مدتی است که اقتصاددانان در حال بحث بر سر شانس شرق آفریقا برای «راهيابی» به جمع تولیدکنندگان جهانی هستند.

هر چند تا همین اواخر، تاخیرهای عملیاتی در بنادر، جاده‌های بد، قطع برق و بی‌ثباتی سیاسی، جلوی چنین چرخشی به سمت آفريقا را می‌گرفت. اما اکنون، دولت اتیوپی در حال ساخت مناطق بزرگ صنعتی جدیدی است که با موفقیت، برخی از سرمایه‌گذاران خارجی که در صدد خروج از بازار توليد چين هستند را جذب کرده است.

هی پين تينگ، شهروند تايوان و تولید کننده کفش، که از نام آمریکايی «کلر» استفاده می‌کند، کار ساختمان کارخانه جدید کفش سازی جورج را در اتيوپی به اتمام رسانيده است. خانم کلر چند ماه پیش در اين کشور شرق آفريقا آغاز به کار کرد و به تازگی نخستين کانتينر خود را، حاوی ۱۵ هزار جفت کفش زنانه صورتی و آبی کمرنگ ساخت اتيوپی، صادر نمود.

خانم هی پين تينگ می‌گوید، از «مانع زبانی» به عنوان چالش اصلی یاد می‌کند و می‌گويد «ما بسیاری از آلات دوخت و دوز را داريم. بنابراين، کارگران اتيوپی مهارت‌های بسياری را بايد ياد بگيرند. اما، به دليل مانع زبانی، آموزش دادن بسيار مشکل خواهد بود؛ به همين منظور ما در اينجا مترجمی داريم و اين کار را آسان‌تر می‌کند.»

بوی چسب کارخانه را پر کرده است و مردان و زنان جوان، در حالی که لباس آبی رنگ به تن دارند، جلوی ماشین آلات دوخت و در امتداد خطوط مونتاژ نشسته‌اند. ۷۰۰ اتیوپيايی تحت نظارت چینی‌ها و تایوانی‌ها کار می‌کنند. ۸ ساعت در روز، ۶ روز در هفته برای ۶۰ دلار در ماه که تنها بخشی از دستمزد يک کارگر در چين است.

XS
SM
MD
LG