لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

تعداد جان‌باختگان بر اثر مسمومیت با الکل صنعتی در استان فارس به ۱۰۰ نفر رسید


در پی شیوع کرونا و شروع موج جدید مصرف الکل صنعتی و مسمومیت ناشی از آن در ایران، گزارش‌های رسمی حاکی از مرگ دستکم ۱۰۰ نفر به دلیل مسمومیت با الکل صنعتی در استان فارس است.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت رئیس مرکز اورژانس فارس اعلام کرد که از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران دستکم ۸۵۴ نفر به علت مسمومیت با الکل صنعتی به مراکز درمانی این استان مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۱۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته رئیس مرکز اورژانس فارس سن افرادی که در طول این مدت در پی مصرف الکل صنعتی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌ ۲۰ تا ۴۰ سال بوده است.

این آمار در حالی به نقل از مقامات جمهوری اسلامی گزارش می‌شود که از صحت یا سقم این آمار اطلاع دقیقی در دست نبوده و دسترسی به آمار واقعی در ایران همچون گذشته امکان پذیر نیست.

موج مسمومیت با الکل صنعتی در ایران پس از آن شدت گرفت که شایعه تاثیر نوشیدن الکل بر جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا منتشر شد و اخبار مسمومیت شهروندان ایرانی در استان‌های فارس، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، و استان کرمانشاه نیز گزارش شده بود.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که با شیوع ویروس کرونا در استان‌های مختلف ایران، دست‌کم ۶۰۰ نفر بر اثر مسمومیت با الکل صنعتی جان خود را از دست داده‌اند.

خرید و فروش و نوشیدن انواع نوشیدنی‌های الکلی در ایران ممنوع است و نیروی انتظامی و قوه قضاییه تلاش می‌کنند تا با اعمال برخی مجازات مانند شلاق زدن در ملاءعام با رواج مصرف الکل در ایران مقابله کنند.

ممنوعیت‌های موجود باعث شده تا آمار دقیقی از میزان مصرف الکل در ایران و آسیب‌های ناشی از آن وجود نداشته باشد، اما برخی تحقیقات نشان می‌دهد که علاوه بر بالا بودن مصرف الکل در ایران، نبود مشروبات با درصد الکل پایین و وجود ناخالصی‌های زیان‌بار در مشروبات دست ساز، موجب سوء مصرف و آسیب‌های جدی به مصرف کنندگان می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG