لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

جدايی طلبان باسک پس از ۵٠ سال به مبارزه مسلحانه خود در اسپانيا پايان می دهند


جدايی طلبان باسک پس از ۵٠ سال به مبارزه مسلحانه خود در اسپانيا پايان می دهند
جدايی طلبان باسک پس از ۵٠ سال به مبارزه مسلحانه خود در اسپانيا پايان می دهند

گروه شبه نظامی جدايی ‌طلب باسک به مبارزه مسلحانه خود برای استقلال باسک پايان می دهد. اسپانيا، اتحاديه اروپا و آمريکا اين گروه را يک گروه تروريستی می شناسند.

گروه جدايی طلب مسلح باسک يا اتا روز پنجشنبه اعلام کرد به ۵٠ سال مبارزه مسلحانه خود برای استقلال باسک در شمال اسپانيا پايان می دهد. اين بيانيه پس از نشست صلحی که روز دوشنبه در باسک صورت گرفت، منتشر شد.

اين کنفرانس با شرکت رهبران بين المللی و سياستمداران برجسته از جمله کوفی عنان، دبيرکل پيشين سازمان ملل متحد، برگزار شد.

حوزه لوييز زاپاترو، نخست وزير اسپانيا، اين حرکت را يک پيروزی برای دموکراسی اسپانيا خواند و گفت: کشور ما يک دموکراسی بدون تروريسم خواهد بود ولی نه يک دموکراسی بدون خاطره و يادبود. خاطره ۸٢۹ قربانی تروريسم و خانواده آنان و بسياری که در حملات تروريستی مجروح شدند همواره با ما و نسل های بعدی اسپانيا خواهد ماند.

گرچه جدايی طلبان باسک ابراز علاقه کرده اند که با اسپانيا به گفتگو بنشينند ولی نخست وزير اسپانيا از اين که چنين گفتگوهايی انجام خواهد شد، سخن نگفت. وی از پايان يافتن حملات تروريستی جدايی طلبان باسک ابراز خرسندی کرد و افزود: من متقاعد شده ام که از امروز يک همزيستی مسالمت آميز بوجود آمده است. همزيستی که بر پايه رعب و ترس نيست. يک همزيستی کاملا مسالمت آميز و آزاد.

جدايی طلبان باسک که در گذشته اعلام آتش بس کامل کرده بودند، تاکنون از پايان مبارزه مسلحانه خود سخن نگفته بودند. اما، در بيانيه اين گروه اين مساله که آنان با اسلحه های خود چه خواهند کرد بيان نشده است.

اين گروه در سالهای اخير بدنبال دستگيری اعضا و رهبران آن، بسيار ضعيف شده بود.

XS
SM
MD
LG