لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۱

پیوستن به ناحیه پولی یورو با واکنش های متضاد در استونی مواجه می شود


پیوستن به ناحیه پولی یورو با واکنش های متضاد در استونی مواجه می شود

به رغم سال سختی که واحد پول یورو با آن روبرو بوده، کشور استونی بر آنست در آغاز سال نو مسیحی واحد پول خود را به یورو تغییر دهد. این کشور کوچک بالتیک هفدهمین کشور اروپایی است که شهروندان آن یورو را در زندگی روزمره خود، به کار میگیرند.

پیوستن کشور کوچک استونی به ناحیه یورو همراه با این پیام نمادین است که برغم مشکلات اقتصادی کشورهای اتحادیه اروپا هنوز کشورهای غیرعضو خواستار پیوستن به ناحیه پولی یورو هستند.

اما پوسترهای ضد یورو در استونی نشان از آن دارد که بسیاری از شهروندان آن کشور با تبدیل پول خود به یورو مخالفند زیرا معتقدند بهای کالا ها بالا خواهد رفت همانگونه که در سایر کشور های منطقه یورو روی داده است.

يک شهروند استونی می گويد: «ما نمی خواهیم پولمان به یورو تبدیل شود چون زندگی را برای مردم مشکل تر می کند.»

ولی برخی نیز پیوستن به ناحیه یورو را نزدیکی به غرب و بهبود اقتصادی می دانند. شهروند ديگری می گويد: «فکر می کنم خوب است زیرا به بهبود جامعه و یک استونی بهتر کمک می کند.»

برغم این که شماری از اقتصاد دانان معتقدند استونی بدلایل مشکلات اقتصادی خود نباید به ناحیه یورو بپیوندد مغازه داران و تاجران استونی از آن استقبال می کنند.

يک کغازه دار می گويد: «ما تبدیل پول را در ماه ژوئن شروع کردیم و در ژوییه قیمت ها را تغییر دادیم. حالا بهای کالا را هم به یورو و هم به کرون می نویسیم. و مردم به آن عادت کرده اند و می دانند قیمت کالا به یورو و کرون چند است.»

با وجود این که با استاندارد های اروپایی استونی کشور فقیری محسوب می شود دولت آن کشور تعهد کرده است اعضای اتحادیه اروپا را یاری دهد. از جمله اعطا احتمالی یک وام مالی به ایرلند که دربحران اقتصادی به سر می برد در مدنظر ست.

XS
SM
MD
LG