لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

وزیر دفاع آمریکا به تحویل موشک روسیه به ترکیه واکنش نشان داد؛ موضع مخالفت ما تغییری نکرده است


«مارک اسپر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت: از شروع تحویل پدافند اس-۴۰۰ روسیه به ترکیه مطلع هستیم. موضع ما در خصوص جنگنده‌های اف-۳۵ تغییر نکرده و تا ساعاتی دیگر با وزیر دفاع ترکیه گفت‌وگو خواهم داشت.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، آقای اسپر این اظهارات را روز جمعه ۲‍۱ تیر ماه و پیش از دیدار با «باخودیر قربانوف» وزیر دفاع ازبکستان ایراد کرد.

وزارت دفاع ترکیه هم در حساب کاربری توئیتری خود، عکس‌های بیشتری از تحویل محموله اول پدافند اس-۴۰۰ روسیه را منتشر کرد.

یک مقام رسمی سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در واکنش به این خبر گفت: هر کشور عضو ناتو اختیار دارد هر تجهیزاتی که می‌خواهد را خریداری کند، ولی در مورد اس-۴۰۰ بیشتر اعضا نگران عواقب آن هستند.

این مقام ناتو که نخواست نامش فاش شود گفت: توانایی و قابلیت همکاری نیروهای نظامی کشورهای عضو برای اجرای عملیات و ماموریت‌ها، از نقاط بنیادین سازمان آتلانتیک شمالی است.

ترکیه از اعضای ناتو است.

ایالات متحده آمریکا از منتقدان جدی خرید سیستم اس-۴۰۰ روسیه از سوی ترکیه است و می‌گوید تجهیزات نظامی روسیه قابلیت انطباق‌پذیری با دیگر تجهیزات ناتو را ندارند.

مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع در آخرین دیدار خود از ناتو گفته بود که اگر ترکیه به خرید اس-۴۰۰ از روسیه ادامه دهد، آمریکا به آنها جت‌های جنگنده اف-۳۵ نخواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG