لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۶

چند دهه دزدی زنجیره ای میراث فرهنگی اصفهان


چند دهه دزدی زنجیره ای میراث فرهنگی اصفهان
چند دهه دزدی زنجیره ای میراث فرهنگی اصفهان

در پی گزارش رسانه ها از دزدیده شدن کوبه طلایی در مسجدشاه اصفهان کارشناسان میراث فرهنگی گفته اند این کوبه های طلایی متعلق به دوران صفویه است و افزون بر ارزش هنری، از قدمت تاریخی نیز برخوردارند.

یک کارشناس میراث فرهنگی به یکی از خبرگزاریهای ایران دراین باره گفته است چنین سرقت هایی از میراث فرهنگی کشور چندین دهه است که ادامه دارد.

ده سال پیش تزیینات پیرامون کوبه در مدرسه چهارباغ اصفهان متعلق به دوران صفویه ربوده و هرگز یافت نشد.

چند سال پیش زنجیر ورودی کاروانسری گلشن اصفهان بازمانده از دوران صفویه ربوده شد و گرچه برای یافتن آن جایزه ای تعیین شد، این زنجیر هرگز یافت نشد.

زنجیر برنجین در ورودی کاروانسری صادق خان اصفهان نیز دو سال پیش ربوده و تاکنون یافت نشده است. ساخت این زنجیر به دوران صفویه باز می گردد. از دید کارشناسان و ارزیابان اشیای هنری پرداخت هنری و ظریفکاریهای بکار رفته در آن باعث افزایش فوق العاده بهای این زنجیر شده و این خود انگیزه اصلی ربودن آن بوده است.

به گفته یکی از کارشناسان اشیای هنری بی گمان ربایندگان این اشیای میراث فرهنگی به ارزش واقعی آگاه بوده اند که نیرو بر سر ربودن آن می نهند.

در این میان اسفندیار حیدری پور مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره به این سرقتهای زنجیره ای و بی پایان گفته است: «اين كوبه‌ها در معرض ديد عموم هستند و در دوره‌های مختلف ممكن است بارها از بين رفته يا سرقت شده باشند و سازمان ميراث فرهنگی هميشه موارد سرقتی را جايگزين می‌كند.»

XS
SM
MD
LG