لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

فرار بیمار مبتلا به ابولا در کنگو باعث ترس از شیوع بیشتر این بیماری عفونی شده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - «سازمان بهداشت جهانی» می گوید با فرار یک بیمار از یک مرکز درمانی در کنگو، احتمال دارد مناطق شرقی آن کشور شاهد شیوع دوباره ابولا باشد. این اتفاق مهار این بیماری که از هفته پیش باعث عفونت در شش نفر شده است را دشوار می کند.

«جمهوری دموکراتیک کنگو» تنها دو روز تا اعلام پایان دومین اپیدمی بزرگ جهان فاصله داشت. اما پس از گذشت هفت هفته که طی آن هیچ مورد تازه‌ای شناسایی نشد، یک زنجیره تازه از این بیماری عفونی در تاریخ ۱۰ آوریل پیدا شد.

مقام های بهداشت از آن زمان کوشیده اند هر گونه مورد تازه ابتلا به ابولا را مهار کنند.

اما روز جمعه یک راننده ۲۸ ساله تاکسی موتوری در شهر «بنی» که نتیجه آزمایش او مثبت شده بود، از کلینیکی که در آن تحت درمان بود گریخت.

دهه ها مناقشه و حکمرانی ضعیف اعتماد عمومی به مقامات در کنگو را از بین برده است. با وجودی که از اوت ۲۰۱۸ تا کنون بیش از ۲۲۰۰ نفر در اثر ابولا جان باخته اند، تحقیقات نشان می دهد بسیاری از مردم کنگو باور ندارند این بیماری واقعی باشد.

روز جمعه یک دختر ۱۵ ساله هم به جمع مبتلایان به این ویروس اضافه شد.

دو واکسن تازه تاثیر عمده ای در مهار ابولا داشته است، اما حملات شبه نظامیان مانع دسترسی پزشکان به بعضی مناطق به شدت آسیب دیده از ویروس شده است.

نظام بهداشت کنگو همزمان با اپیدمی سرخک و وبا و پاندمی جهانی ویروس کرونا در مبارزه است. در کنگو تاکنون ۳۲۷ مورد ابتلا به بیماری «کووید۱۹» و ۲۵ مورد مرگ ناشی از آن گزارش شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG