لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

مکالمه اوباما و اردوغان درباره ناآرامیهای ترکیه


روز سه شنبه کاخ سفید اعلام کرد که روز دوشنبه، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پیرامون ناآرامی های اخیر در ترکیه تلفنی گفت و گو کرده است.

کاخ سفید طی بیانیه ای اعلام کرده است که رهبران دو کشور طی این گفت و گوی تلفنی اهمیت به کارگیری روش های صلح آمیز را خاطرنشان ساختند و بر ضرورت رعایت حق مردم برای برخورداری از آزادی بیان، آزادی اجتماعات و آزادی مطبوعات در جوامع مدنی تاکید ورزیدند.

ایالات متحده طی مدت اخیر کراراً نسبت به برخورد خشونت آمیز پلیس ترکیه با مردم معترض در آن کشور ابراز نگرانی کرده است. گفت و گوی تلفنی روز گذشته(دوشنبه) نخستین مکالمه مستقیم آقای اوباما با آقای اردوغان از زمان آغاز این ناآرامی ها بوده است.

روز سه شنبه نیز تجمع معترضان ترک ادامه یافته است و ۲۰ تن از معترضان توسط پلیس ترکیه در آنکارا پایتخت آن کشور بازداشت شده اند. انجمن پزشکان ترکیه اعلام کرده که تاکنون طی درگیری با نیروهای پلیس ترکیه، ۴ شهروند ترک کشته و ۷۵۰۰ تن دیگر مجروح شده اند.

اردوغان با حمایت از پلیس کشورش، تجمع های اعتراض آمیز اخیر مردم کشورش را حرکتی علیه ترکیه توصیف کرده است.

رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ترکیه درگفت و گوی تلفنی روز دوشنبه خود، در خصوص تحولات سوریه نیز صحبت کردند و به گفته سخنگوی کاخ سفید، پیرامون استفاده رژیم اسد از سلاح های شیمیایی علیه مردم سوریه گفت و گو کردند.

کاخ سفید می گوید رهبران آمریکا و ترکیه خاطرنشان ساختند که هر دو به یافتن راه حلی سیاسی برای ناآرامی های سوریه متعهدند و بر لزوم حمایت از گروه های اپوزیسیون سوریه نیز تاکید ورزیدند.
XS
SM
MD
LG