لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

نوام چامسکی اردوغان را به ریا کاری متهم کرد


عکس آرشیو
عکس آرشیو

نوآم چامسکی، زبان شناس و اندیشمند مشهور چپگرای آمریکایی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را به دو دوزه بازی در نبرد با تروریسم متهم کرده است.

به گزارش گاردین، چامسکی این نظر را پس از آن ابراز داشت که اردوغان او را به "سهل انگاری و همدردی با تروریست ها" متهم کرد.

اردوغان، چند ساعت پس از آنکه به یک ناحیه توریستی در استانبول حمله تروریستی شد، از چامسکی و "به اصطلاح روشنفکران" که در نامه ای از ترکیه خواسته بودند به محاصره شهرهای کردشین در جنوب شرقی کشور پایان دهد، به شدت انتقاد کرد و در سخنانی در نشست سفیران ترکیه در آنکارا، از چامسکی دعوت کرد از محلی که حمله در آن صورت گرفت دیدن کند.

او این دعوت را رد کرده است و در ایمیلی به گاردین می گوید "اگر تصمیم بگیرم به ترکیه بروم، نه به دعوت اردوغان، بلکه به دعوت ناراضیان شجاع بسیار، از جمله کردها، که سال ها است هدف حملات شدید بوده اند، خواهد بود."

چامسکی و صدها نفر دیگر ماه پیش در نامه ای سرگشاده به اردوغان، او را به جنگ با مردم خود متهم کردند و نوشتند: "مسئولیت بحران فعلی باید بر دوش اردوغان گذاشته شود که کردها را موانعی برای برنامه خود در کسب حکومت مطلقه برای ریاست جمهوری ترکیه، می بیند."

در نامه گفته می شد ترکیه با محاصره جوامع کردها در جنوب شرقی کشور، به مردم خود "عملا اعلان جنگ" داده است و "بحران جاری ساختگی و کاملا غیرلازم است و بار دیگر نشان می دهد اردوغان نیرویی عمیقا نفاق افکن است."

اردوغان در سخنرانی خود گفت از سفیر ترکیه در آمریکا خواهد خواست از چامسکی، که اغلب بیانیه هایی درباره عملیات "تروریست ها" صادر می کند، برای دیدار از منطقه دعوت کند.

اردوغان امضا کنندگان نامه را به نشان دادن "ذهنیت استعمارگری" متهم ساخت و گفت: "شما به اصطلاح روشنفکران، روشنفکر نیستید. در تاریکی بسر می برید. هیچ شباهتی به روشنفکران ندارید."

XS
SM
MD
LG