لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

قهرمانی تیم فوتبال زنان آمریکا در جام جهانی، بحث دستمزد برابر زن و مرد را دوباره برجسته کرد


چهارمین پیروزی تیم فوتبال زنان آمریکا در جام جهانی، بار دیگر بحث در مورد دستمزد برابر به زنان و مردان فوتبالیست را باز کرد.

پیروزی دو بر صفر تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در برابر هلند با شادی هواداران این تیم در استادیوم همراه شد که بسیاری از آنها با سر دادن «دستمزد برابر» توجه رسانه ها را به این مسأله جلب کردند.

در فضای مجازی نیز، عده ای از سیاستمداران و ورزشکاران به این نکته اشاره کردند.

در روز بیست و هشتم ماه مارس، تیم ملی فوتبال زنان آمریکا شکایتی را علیه فدراسیون فوتبال آمریکا کمتر تنظیم کرد تا به تفاوت دستمزد میان زنان و مردان فوتبالیست و تبعیض علیه زنان در این عرصه رسیدگی شود.

در این شکایت عنوان شده است که زنان تیم ملی فوتبال همپای مردان تلاش می کنند اما در جنبه های مختلف از جمله میزان دستمزد، تعداد تمرینات، سفرها و حمایتی که از آنها می شود نمی توانند با مردان برابری کنند.

«مالی لوینسون»، نماینده تیم در این پرونده، پس از پیروزی تیم ملی فوتبال زنان در جام جهانی گفت این ورزشکاران به رغم درآمدزایی بیشتر و جذب مخاطب تلویزیونی بیشتر، تنها به این دلیل که زن هستند دستمزدی کمتر دریافت می کنند.

«مگان رپینو» کاپیتان تیم که یکی از دو گل را به تیم هلند زد در کنفرانسی خبری از فیفا انتقاد کرد و گفت فدراسیون فوتبال، احترامی را که مردان ورزشکار می گذارد از زنان ورزشکار دریغ می کند.

پاداش پیروزی در جام جهانی سال ۲۰۱۸ برای مردان فوتبالیست، ۴۰۰ میلیون دلار بود در حالی که بازیکنان زن، امسال ۳۰ میلیون دلار پاداش خواهند گرفت.

رئیس فیفا گفته است که قصد دارند این رقم را برای جام جهانی سال ۲۰۲۳ فوتبال زنان دوبرابر کند ولی به گفته خانم رپینو برای رسیدن به برابری راه درازی در پیش است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG