لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۱۱:۲۲

سال آینده میلادی سالی پرخبر در عرصه فضا برای بشر است


سال آینده میلادی سالی پرخبر در عرصه فضا برای بشر است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

فرود ٣ مریخ‌نورد بر روی سیاره سرخ، پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب به فضا پس از تاخیری طولانی، و ارسال فضاپیمای اوریون ناسا به مدار ماه در سال ٢٠٢١، همگی نویدبخش سالی پر خبر در عرصه فضا است.

شرکت بوئینگ قصد دارد در ماه ژانویه پرواز توسط کپسول ستارلاینر خود را بدون سرنشین انجام دهد. در صورت موفقیت، این کپسول می‌تواند تا ژوئن ٢٠٢١ سه فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ببرد.

مریخ‌نورد پرسویرنس یا استقامت ناسا، بزرگ‌ترین و پیچیدەترین مریخ‌نوردی که تا کنون ساخته شده است، قرار است درماه فوریه بر سطح این کره فرود بیاید. این مریخ‌نورد بخشی از پروژەای بسیار بلندپروازانه و بلندمدت جهت آوردن نخستین نمونه سنگی از مریخ به زمین است.

مریخ‌نوردهای تیانون-١ چین و نیز امل امارات متحده عربی در ماه فوریه برروی این سیاره فرود خواهند آمد.

در اکتبر ٢٠٢١، ناسا ماموریت خود با عنوان لوسی را برای شروع اکتشافات درباره سیارک‌های تروجان سیاره مشتری آغاز خواهد کرد.

در اواخر همین ماه، تلسکوپ فضایی جمیز وب ناسا با پرتاب به فضا، جایگزین تلسکوپ هابل خواهد شد. این تلسکوپ با فراهم آوردن تصاویری از اعماق هنوز پنهان فضای بیکران و نخستین کهکشان‌های تشکیل یافته در فضای قابل مشاهده، درکی بهتر از جهان و اسرار بی‌پایان آن به ما خواهد داد.

در سال ٢٠٢١، ناسا با ارسال فضاپیمای اریون به مدار ماه، زمینه را برای فرود مجدد انسان بر روی آن در سال ٢٠٢٣ آماده می‌کند.

روسیه، هند، و چین نیز هرکدام برنامەهای فضایی بلندپروازانەای دنبال خواهند کرد تا از قافله عقب نمانند.

XS
SM
MD
LG