لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۳:۵۵

درخواست ویزای اضطراری برای روزنامه‌نگاران تحت خشونت دولت‌ها یا عوامل نیابتی آنها


گروهی از وکلای برجست بریتانیایی و کانادایی معتقدند برای حفاظت از آزادی رسانه ها باید به روزنامه نگارانی که تحت تعقیب و خشونت های دولتی یا عوامل نیابتی آنها هستند قرار دارند، ویزای اضطراری داده شود.

مکزیک یکی از خطرناکترین اماکن در دنیا برای روزنامه نگاران است، در سال جاری هشت روزنامه نگار در مکزیک به قتل رسیدند.

همچنین طبق اعلام کمیته حمایت از روزنامه نگاران ، از سال ۱۹۹۲ تاکنون حداقل ۶۱ روزنامه نگار در پاکستان کشته شده اند. در بسیاری از کشورها، خبرنگاران صرفاً برای انجام وظایف خود مورد هدف قرار می گیرند.

هیئت عالی رتبه کارشناسانِ آزادی رسانه های جهانی، که توسط بریتانیا و کانادا تشکیل شده و مورد تائید سازمان ملل متحد است واکنش فوری و سریع دولت ها به در خواست صدور ویزای اضطراری برای روزنامه نگاران را قویا توصیه کرده است .

پروفسور کن یگینسو، وکیل دادگستری و روزنامه نگار می‌گوید: آنچه که اغلب در مورد آن صحبت می کنیم روزنامه نگارانی هستند که در معرض خطر فوری قرار دارند و لازم است به طور موقت به مکانی امن بروند، تا زمانی که خطراتی مانند: آدم ربایی، بازداشت خودسرانه و خشونت یا حتی ترور، دیگر آنها را تهدید نکند.

اخذ ویزا برای کشوری دیگر ممکن است هفته ها طول بکشد، اغلب گران است و هیچ گونه تضمینی برای پذیرش هم وجود ندارد. متقاضیان پناهندگی سیاسی معمولاً باید قبل از اقدام به مقصد خود برسند - این امر برای بسیاری از روزنامه نگارانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، غیرممکن است.

برگردان گزارشی از هنری ریجول

XS
SM
MD
LG