لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۵:۱۶

وخیم‌تر شدن وضعیت نابرابری‌های اقتصادی و تنش‌های سیاسی در کشورهای حاشیه جنوبی دریای مدیترانه


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید که نابرابری‌های اقتصادی و تنش‌های سیاسی جاری در کشورهای حاشیه جنوبی دریای مدیترانه در مقایسه با دو دهه پیش وخیم‌تر شده است.

آقای بورل این ارزیابی را در بیست‌‌و‌پنجمین گردهمایی وزیران خارجه اتحادیه اروپا و کشورهای حاشیه جنوبی دریای مدیترانه، که به صورت مجازی برگزار شده بود، ارائه داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: «اختلافات قدیمی حل‌نشده و تنش‌های سیاسی جدید موانعی را در راه همکاری‌های منطقه‌ای به وجود آورده است. هدف از این گردهمایی تسهیل در همکاری است، نه حل و فصل اختلافات و تنش‌ها. امسال اوضاع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا اپیدمی کرونا و اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی آن میزان وابستگی متقابل اتحادیه اروپا و کشورهای جنوب دریای مدیترانه به یکدیگر را به خوبی نشان داد.»

برخی از کشورها و مناطق شمال آفریقا، از جمله لیبی و صحرای غربی، درگیر عواقب ویرانگر جنگ داخلی و تنش‌های سیاسی جاری هستند.

علاوه بر این، درآمد سرانه کشورهای اتحادیه اروپا به طور متوسط ۱۶ برابر درآمد سرانه در کشورهای حاشیه جنوبی دریای مدیترانه است، و این نابرابری به مهاجرت هزاران نفر از شمال آفریقا به اتحادیه اروپا منجر شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: «نسل جوان در میان این مهاجران امید های زیادی دارد، و ما باید امید آنها برای باقیماندن و سرمایه گذاری در کشورشان را تقویت کنیم.»

گزارشی از سامان پژوهان

XS
SM
MD
LG