لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ایران ۱۸:۴۴

مسیحیان سالروز ظهور عیسی مسیح را در شهرهای مختلف دنیا جشن گرفتند


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان، در مراسم عِشاء ربانی سالانه مرتبط با ظهور عیسی مسیح در کلیسای عظیم سنت پیتر در واتیکان، مقر کلیسای کاتولیک رُم، از مؤمنان خواست آنچه را که «دیکتاتوری نَفس» خواند رها کنند.

پاپ اعظم به پیروان خویش گفت از هوا و هوس دائمی تمرکز بر خود پرهیز کنند.

رهبر کاتولیکهای جهان همچنین از موارد اخیر خشونت متعاقب انتخابات در جمهوری آفریقای مرکزی سخن به میان آورد و از همه طرفها خواست انزجار و خشونت را نفی کنند.

در روسیه هم، در کلیسای سنت تاتیانا در محوّطه دانشگاه ایالتی مسکو، مؤمنان ضمن رعایت فاصله فیزیکی با یکدیگر و پوشیدن ماسکهای حفاظتی صورت مناسک مذهبی کریسمَس اورتودوکس ها را برجای آوردند.

در شهر استانبول ترکیه نیز اسقف اعظم قسطنطنیه رهبری مراسم عِشاء ربّانی ظهور مسیح را برعهده داشت. در پی انجام نیایشها، دو مرد به داخل آبراه شاخ طلایی، منتهی به تنگه بسفر، شیرجه رفتند تا یک صلیب چوبی را که اسقف اعظم قسطنطنیه به درون آب پرتاب کرده بود را بازیابند. بنا به روایت، هرآنکه صلیب را بیابد از بند ارواح خبیث رها می‌گردد و در تمامی طول سال سالم باقی می‌ماند.

در شهر بیت اللحم در کرانه باختری رود اردن هم دهها فلسطینی در میدان آخوُر گرد آمدند تا کریسمس اورتودکس را گرامی دارند. اسقف اعظم اورتودکس یونانی اورشلیم که توسط نیروهای امنیتی فلسطینی اسکورت شده بود، مراسم را به جای آورد. کلیسای اورتودکس کریسمس را بر اساس تقویم رُم باستان در هفتم ماه ژانویه گرامی می‌دارد.

گزارش از رامش راسخ

XS
SM
MD
LG