لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

سیاست‌ دولت پرزیدنت ترامپ باوجود نارضایتی چین، باعث گرمی مناسبات آمریکا و تایوان شد


در دولت پرزیدنت ترامپ، گفتگوها در باره مناسبات اقتصادی دو جانبه آمریکا با تایوان، دیدار مقامهای بلندپایه آمریکایی از آن جزیره و فروش جنگ افزارهای پیشرفته آمریکایی ، همگی نشانه های گرمی بیش از حد مناسبات آمریکا با تایوان را دارد اما این گرمی مناسبات، موجب تنش بیش از حد در روابط واشنگتن و پکن شده است چون پکن، تایوان را بخشی از کشور چین می داند .

مقام‌های بلندپایه دولت ترامپ با دیدار از تایوان حمایت کامل دولت آمریکا از دموکراسی خواهان در حکومت خودگردان تایوان را نشان داده اند.

تایوان از نظر حجم مبادلات تجاری ، نهمین شریک بازرگانی آمریکا در جهان است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اهمیت گفتگوهای اقتصادی با تایوان را در پیشبرد دمکراسی می بیند: گفتگوها نشان می دهد مناسبات اقتصادی ما با تایوان، این دموکراسی شکوفا و شریک قابل اطمینان ، قوی و رو به افزایش است. این شکوفایی به افزایش همکاری در تمامی حوزه ها، از زنجیره عرضه مطمئن و امن گرفته تا امنیت نسل پنجم فناوری، امنیت بهداشتی و بسیاری از حوزه های دیگرکمک خواهد کرد.

ایالات متحده تا سال ۱۹۷۹ تایوان را به عنوان نماینده چین در سازمان ملل متحد به رسمیت می شناخت و در مورد حاکمیت چین بر تایوان موضع گیری نکرد. به نظر کارشناسان امور چین و آمریکا ، در دولت آینده جوبایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، واشنگتن بر امنیت و ثبات تایوان و نیز تقویت همکاریهای دو جانبه تاکید خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG