لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۰۶:۵۱

بعد از انتقاد وزارت دارایی آمریکا، بورس نیویورک سه غول مخابراتی چین را حذف کرد


بورس نیویورک بار دیگر سهام سه غول مخابراتی چین را در پی انتقاد وزیر دارائی‌ آمریکا از تغییر تصمیم حذف آنها، بار دیگر حذف کرد. حذف این سه شرکت از ۱۱ ژانویه اجرائی می‌شود و سومین بار خواهد بود که در طول یک هفته، بورس نیویورک تصمیم خود در باره سهام این شرکت‌ها را عوض می‌کند.

سردرگمی‌ مسئولان بورس نیویورک به این علت است که از شرکت‌های مشمول فرمان مدیریتی رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر منع سرمایه‌گذاری آمریکایی در کسب‌وکارهای مرتبط با نیروهای مسلح چین، فهرست دقیقی در دست نیست.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین در پکن عمومیت بخشیدن به موضوع امنیت ملی توسط سیاستمداران آمریکا را سوء استفاده از قدرت برای تحت فشار قراردادن شرکت‌های چینی تعبیر کرد و گفت دولت چین با سیاسی‌ کردن امور اقتصادی و بازرگانی، مخالف است.

چشم‌انداز خارج شدن شرکت‌های عمده‌ی مخابراتی‌ی چین از بورس نیویورک، ارزش سهام این شرکت‌ها را در بورس هنک گنگ پائین آورد و به نزولی شدن شاخص بورس هنگ کنگ انجامید. این کارشناس در نیویورک، نگرانی‌های امنیتی در باره شرکت‌های مخابراتی‌ی چینی را وارد می‌داند اما می‌گوید حذف سهام آنها از بورس سیاست نادرستی است که ضعیف اجرا شد و مثال می‌آورد از گولدمن سکس که ۲۰ درصد سهام بین‌المللی این شرکتها را در اختیار دارد و سه بار مجبور شد این سهام را بفروشد و باز خریداری کند.

او می‌گوید علی‌رغم رقابت با چین و مخالفت با نقض حقوق بشر در آن کشور، آمریکا به معامله با چین نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG