لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۵:۱۹

نشان شوالیه در انتظار پرافتخارترین ورزشکار مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک


لوئیس همیلتون، قهرمان هفت دوره فرمول یک‌ جهان، در شب سال نوی میلادی در لیست نهایی دریافت نشان شوالیه قرار گرفت.

راننده ۳۵ ساله تیم ‌مرسدس با قهرمانی در این فصل، ضمن برابری با رکورد هفت عنوان قهرمانی میشاییل شوماخر، موفق شد رکوردهای دیگر قهرمان بزرگ تیم فراری را نیز به نام خود ثبت کند.

همیلتون‌ با ۹۵ پیروزی در مسابقات گرند پری، رکورد ۹۱ پیروزی شوماخر را بهبود بخشید. از دیگر رکوردهای همیلتون در ۱۳ سال گذشته و‌ حضورش در فرمول یک اینکه او برای ۹۸ بار، مسابقه را از خط اول استارت شروع کرد و برای ۱۶۵ بار در جمع ۳ راننده برتر قرارگرفت تا بر روی سکو بایستد.

لوییس همیلتون که از پدری سیاه پوست و مادری سفید پوست در استونیج انگلیس به دنیا آمد، در کودکی طعم تلخ جدایی پدر و‌ مادر را چشید و تلاش پدر برای تامین معاش خانواده را از نزدیک مشاهده کرد.

لوییس که نوه مهاجرانی از گرانادا در دریای کاراییب محسوب می‌شود، در نوجوانی به همراه پدرش در خانه های ‌رایگان دولتی زندگی کرد. اما اکنون لوییس همیلتون پر افتخارترین ورزشکار فرمول یک جهان است.

وی تنها راننده سیاه پوست تاریخ فرمول یک است که در طول دوران حضورش در این‌ ورزش همواره از لزوم برابری نژادی و‌اجتماعی سخن گفته و برای کمک های خیرخواهانه و بشردوستانه در بریتانیا و دیگر مناطق جهان، داوطلب بوده است. همیلتون، پس از جک برابام راننده فقید استرالیایی، استرلینگ ماس و جکی استیوارت، چهارمین راننده فرمول یک است که نشان شوالیه دریافت می‌کند.

البته سه راننده قبلی، همگی در زمان بازنشستگی به این ‌نشان ‌رسیدند در حالیکه همیلتون همچنان می تواند در فصل پیش رو رکودشکنی کند.

XS
SM
MD
LG