لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۱۲:۱۳

ورود محموله‌های منجمد واکسن کووید۱۹ فایزر به کشورهای اتحادیه اروپا


در اروپا ورود محموله‌های منجمد واکسن کووید۱۹ فایزر-بیو.ان.تک، به کشورهای اتحادیه اروپا، یک روز پس از کریسمس، و همزمان با اوج دوباره همه‌گیری آغاز شد.

واکسن کووید ۱۹ فایزر-بیو.ان.تک، روز شنبه در جعبه های یخزده، از آمریکا وارد کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، یونان، بلژیک و مجارستان شد.

مجارستان بلافاصله و پیش از سایر کشورهای اتحادیه اروپا، واکسیناسیون عمومی را در یکی از بیمارستان های مرکزی بوداپست آغاز کرد و اسپانیا اعلام کرد کامیون حامل واکسن از مسیر بلژیک وارد شهر گوآدالا-جارا شده است. ایمنسازی عمومی اسپانیا، قرار است، روز یکشنبه ۲۷ دسامبر از خانه سالمندان این شهر آغاز شود، و تا سه ماه آینده دستکم دو میلیون و دویست هزار نفر واکسینه شوند.

فرانسه نیز روز ۲۶ دسامبر نخستین محموله منجمد واکسن را از طریق مرز زمینی بلژیک دریافت کرد. و دولت آن کشور اعلام کرد گرچه تزریق واکسن اجباری نیست، اما امیدوار است که تا تابستان سال ۲۰۲۱، مجموع ۲۷ میلیون نفر یا ۴۰ درصد از جمعیت ۶۷ میلیون نفری­ آن کشور داوطلبانه واکسن بزنند.

آلمان هم، ۹۷۵۰ دوز واکسن مشترک فایزر - بیو.ان.تک را، یک روز پس از کریسمس دریافت کرد، و قرار است روز یکشنبه ایمنسازی افراد واجد شرایط را در ۵۳ منطقه کشور آغاز کند.

ایتالیا نیز مقدار مشابهی واکسن را در غروب روز کریسمس در یکی از پایگاه های نظامی رم دریافت کرد. قرار است واکسن ها ابتدا به بیمارستان اسپالانزانی، مرکز تخصصی بیماری های عفونی رم منتقل و از آنجا به سراسر کشور ارسال شود.

تزریق واکسن کووید ۱۹ فایزر-بیو.ان.تک، پیش از اتحادیه اروپا، در آمریکا، بریتانیا و کانادا آغاز شده است.

گزارش شیده رضایی

XS
SM
MD
LG