لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ایران ۰۸:۲۹

توضیحات دکتر فاوچی درباره واکنش آلرژیک به واکسن کرونای فایزر


دکتر آنتونی فاوچی، رئیس انستیتوی ملی بیماری های عفونی و آلرژی آمریکا، و عضو ارشد گروه ویژه کاخ سفید در مقابله با کووید ۱۹، در پاسخ به نگرانی هایی که پس از بروز واکنش آنافیلاکتیک، در دو تن از کسانی که در بریتانیا واکسینه شدند، گفت: انتظار می رود، در افرادی که زمینه واکنش های حساسیتی یا آلرژی دارند، عوارض جانبی بیشتری نسبت به دیگران پدیدار شود.

دکتر آنتونی فاوچی می‌گوید: روشن است که نگرانی درباره واکنش آلرژیک در کسانی که زمینه حساسیت های شدید دارند، وجود خواهد داشت. و من تصور می کنم که دو نفری که دچار عارضه شدند، این زمینه را از پیش داشته اند. عوارض جانبی معمولا زمانی بهتر شناخته می شودکه مثل همین الان، ایمنسازی عمومی آغاز شده است. و من توصیه می کنم، به کسانی که آلرژی های شدید دارند، با مراقبت بسیار زیاد و در حضور تیم پزشکی، واکسن زده شود.

در بریتانیا، در نخستین روز ایمنسازی گروه های در اولویت، دو نفر از کسانی که واکسن مشترک فایزر و بیو.ان.تک را دریافت کردند، دچار واکنش شدید آلرژیک یا آنافیلاکسی شدند.

دکتر فاوچی تاکید کرد، واکسن قادر به مهار فوری همه گیری نیست، و بسیار مهم است که همزمان با واکسیناسیون رده بندی شده مردم علیه کووید ۱۹، کلیه مراقبت های لازم برای پیشگیری از سرایت ویروس نوظهور کرونا، یعنی استفاده از ماسک، دوری گزیدن از جمعیت، و ضدعفونی مکرر دست ها، دستکم تا یکسال دیگر ادامه یابد.

XS
SM
MD
LG