لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۱:۰۹

سازمان ملل هشدار داد: مهلت پیشگیری از قحطی در یمن رو به پایان است


سازمان ملل هشدار داد، بررسی اخیر آژانس های این نهاد نشان می‌دهد، مهلت پیشگیری از قحطی و بحران شدید غذایی، در کشور جنگ زده یمن، به سرعت رو به اتمام است.

مسئولان برنامه جهانی غذا، یونیسف، و سازمان کشاورزی و خواربار، طی بیانیه مشترکی اعلام کردند، بیش از سی میلیون نفر یا نصف جمعیت یمن، با وخامت وضعیت غذایی و خطر گرسنگی شدید در سال ۲۰۲۱ مواجه هستند.

عبدالله، یکی از افراد تحت پوشش برنامه جهانی غذا در یمن می‌گوید: بعضی وقت ها ما هیچ غذایی برای خوردن نداریم. قیمت غذا و اقلام ضروری هر روز بالاتر می رود. ما با این وضعیت و بیکاری نمی توانیم زنده بمانیم.

وضعیت اقتصادی کشور فقیر یمن، از سال ۲۰۱۴ و به دنبال جنگ میان دولت آن کشور با حمایت عربستان سعودی، و نیروهای شورشی شیعه که از سوی ایران تحریک و حمایت می شوند، رو به وخامت رفته، و طی شش سال گذشته، موجب کشته شدن بیش از صد هزار نفر و قحطی و گرسنگی میلیون ها نفر شده است.

دکتر علی یحیی، پزشک و متخصص تغذیه مرکز درمانی البداهه می‌گوید: شرایط زندگی خانواده این کودک تراژدی است. وضعیت مالی آنها به دلیل جنگ داخلی و همه گیری ویروس کرونا به زیر خط فقر سقوط کرده و شبیه به وضعیت اسفبار خانواده های بسیاری در یمن شده است.

رئیس آژانس کمک های بشردوستانه سازمان ملل می گوید، در سال ۲۰۲۰، این سازمان کمتر از ۴۵ درصد از بودجه لازم برای مقابله با قحطی در یمن را دریافت کرده و چنانچه این وضع ادامه یابد عوارض غیر قابل جبرانی به دنبال خواهد داشت.

گزارش مهیار آرمین

XS
SM
MD
LG