لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۰۷:۰۲

پنج عضو جدید در شورای امنیت سازمان ملل؛ اهدافشان چیست


پنج عضو جدید و غیردائم شورای امنیت سازمان ملل در مراسمی در مقر آن سازمان در نیویورک به تشریح اهداف و اولویتهای کاری خود پرداختند.

هند، مکزیک، ایرلند، نروژ و کنیا با به دست آوردن اکثریت آرا در هفتاد و پنجمین انتخابات مجمع عمومی سازمان ملل، از ابتدای سال جاری میلادی به مدت دو سال، عضو غیردائم شورای امنیت خواهند بود. ایندرا مانی پاندی نماینده دائم هند در سازمان ملل متحد در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که هند صدای کشورهای در حال توسعه خواهد بود.
نماینده دائم هند در سازمان ملل متحد گفت: ما همچنین صدای رسایی علیه دشمنان بشریت همچون تروریسم خواهیم بود و به موضوعاتی نظیر صلحبانی، ایجاد صلح و امنیت دریایی، مسایل زنان و به ویژه جوانان توجه ویژه ای خواهیم داشت.

در این نشست خبری جرالدین برن نیسون نماینده دائم ایرلند نیز با اشاره به بحران جهانی کرونا بر لزوم انجام اقدامی موثر علیه بیماری کووید نوزده تاکید کرد.

وی گفت: ما اقدامات شورای امنیت را در سال گذشته علیه بحران کرونا شاهد بودیم و اگر اقدام موثری علیه بیماری کرونا صورت نگیرید، میلیونها انسانی که اینک در وضعیتی شکننده بسر میبرند در لبه پرتگاه قرار می‌گیرند.

نماینده دائم نروژ نیز در این نشست تاکید کرد که رعایت قوانین بین المللی و حقوق بشر، رئوس کلی تلاشهای آن کشور را در شورای امنیت تشکیل خواهد داد. نمایندگان کنیا و مکزیک نیز به تشریح اولویتهای خود در شورای امنیت پرداختند و بر ضرورت صلح و امنیت بین المللی تاکید کردند

شورای امنیت سازمان ملل پانزده عضو دارد که آمریکا بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه اعضای دائم و دارای حق وتو هستند و ده عضو دیگر نیز به طور غیردائم در این شورا حضور دارند.

XS
SM
MD
LG