لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۲:۳۷

گوترش می‌گوید امدادرسانی به مردم تیگاری در آفریقا اولویت سازمان ملل است


دبیرکل انتونیو گوترش بازگشت امداد انساندوستانه اضطراری به مردم تیگاری را اولویت سازمان ملل توصیف کرد و گفت برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان و نیازمندان، همه امکانات سازمان ملل بسیج شده‌اند.

دبیرکل، بعد از شرکت در چهارمین اجلاس سالانه‌ اتحادیه‌ی آفریقا و سازمان ملل، طی سخنانی خطاب به خبرنگاران گفت همراه با شرکای سازمان ملل در اتحادیه‌ آفریقا، یکبار دیگر بر لزوم بازگشت نظم و حکومت قانون و احترام به حقوق بشر، تاکید می‌کند و آماده است تا از هر اقدام اتیوپی برای تشویق مذاکرات فراگیر در راه سازش، حمایت کند، و افزود نخست وزیر اتیوپی در گفتگوی تلفنی، نیاز به حرکت در این جهت را پذیرفته.

دبیرکل گفت نخست وزیر به او اطمینان داده که نیروهای اریتره وارد منطقه تیگاری نشده‌اند و تنها در ناحیه‌ مرزی مورد اختلاف دو کشور، حضور دارند.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در یک مصاحبه‌ مطبوعاتی در ژنو، گفت اوضاع در اتیوپی دارد از کنترل خارج می‌شود، و براساس گزارش‌‌هائی که به دست او رسیده، و برخلاف ادعاهای دولت اتیوپی،‌ جنگ در چندین شهر تیگاری میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان جدائی‌طلب جبهه‌ آزادیبخش تیگاری ادامه دارد و تاثیر منزجرکننده‌ای بر غیرنظامیان گذاشته.

سازمان ملل شمار پناه‌جویانی که از تیگاری به سودان گریخته‌اند را ۵۰ هزار نفر گزارش داده، شماری که در ۲۰ سال اخیر سابقه نداشته.

به گزارش نیویورک تایمز، به نقل از پناه‌جویانی که از تیگاری به یک شهر مرزی گریخته‌اند، یک ماه بعد از آنکه نخست وزیر ابی احمد نخست وزیر اتیوپی به جدائی‌طلبان اعلام جنگ داد، مردم محل، زیر بمباران‌های بی‌امان نیروهای دولتی، هدف کشتار، تجاوز و غارت شبه‌نظامیان وابسته به دولت قرار گرفته‌اند، و از مغازه‌ها، مزارع و خانه‌ها به سوی سودان می‌گریزند. نخست وزیر اتیوپی سال گذشته نوبل صلح دریافت کرد، به خاطر پایان دادن بدون خونریزی‌ اختلافات با کشور همسایه اریتره.

سخنگوی دبیرکل، استفان دویاریک گفت به خودروهای سازمان ملل در تیگاری تیراندازی شده. وی گفت سازمان ملل با بالاترین سطوح دولت، از جمله نخست‌ وزیر ابی احمد در تماس است که جلوی چنین رویدادهائی در آینده گرفته شود.

XS
SM
MD
LG