لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ایران ۰۰:۴۵

سازمان بهداشت جهانی در سالگرد کشف کرونا؛ ساخت یکساله واکسن قابل ستایش است


دبیر کل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید تا زمانی که همه کشورها به واکسن ویروس کرونا دسترسی نیابند، این سازمان آرام نخواهد گرفت.

در کنفرانسی که به مناسبت گذشت یکسال از اطلاع سازمان جهانی بهداشت از وجود ویروس کرونا توسط دانشمندان چینی برگزار شد، تدروس ادهانوم دبیر کل این سازمان، ساخت واکسن در کمتر از یکسال و استفاده آن در جهان را ستود و آن را یک موفقیت علمی غیر قابل باور خواند.

تدروس ادهانوم دبیر کل سازمان بهداشت جهانی گفت: این فوق العاده است ولی سازمان جهانی بهداشت تا زمانی که همه افراد نیازمند در جهان به واکسن دسترسی پیدا نکنند و حفاظت نشوند،‌ آرام نخواهد گرفت.

در عین حال تدروس درباره چالشهای جدید در مبارزه با ویروس در سال ۲۰۲۱ ، مانند امکان کشف انواع جدید ویروس و همچنین عوارض خستگی مردم از قرنطینه هشدار داد.

مقامات بریتانیا نوع جدیدی از ویروس کرونا را گزارش کرده اند که سرعت انتشار بالاتری دارد و به رغم محدودیتهای سخت ایجاد شده، باعث بالا رفتن شمار موارد ابتلا شده است.

تدروس می‌گوید این سازمان به همراه دانشمندان در حال ارزیابی این ویروس و قابلیت آن در برابر آزمایشات و درمان وواکسیناسیون است.

وی همچنین سایر کشورها را برای شناسایی گونه های جدید ویروس تشویق به ادامه آزمایشات کرد و تأکید کرد که هیچ کشوری نباید برای به اشتراک گذاشتن نتایج حاصله مجازات شود.

XS
SM
MD
LG