لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ایران ۰۱:۵۷

آغاز دادگاه ویژه رسیدگی به اتهام فساد و اعمال نفوذ سارکوزی رئیس جمهوری پیشین فرانسه


در فرانسه محاکمه نیکولا سارکوزی رییس جمهوری پیشین به اتهام فساد و اعمال نفوذ های غیرقانونی در روند قضایی کشور در یک دادگاه ویژه در پاریس آغاز شد.

آقای سارکوزی به تلاش برای اعمل نفوذ در پرونده ای متهم شده است که در سال ۲۰۱۴ علیه او برای تلاش در کسب اطلاعات محرمانه از راههای غیرقانونی، از ژیلیر ازیبر قاضی پیشین دیوانعالی باز شده بود.

این پرونده همچنین با یک پرونده دیگر ارتباط دارد که بنوبه خود با ماجرای جنجال بر انگیز موسوم به بتانکو علیه او در جریان بوده است.

آقای سارکوزی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ رییس جمهوری فرانسه بود و از زمان کناره گیری از قدرت با چند پرونده حاکی از فساد در گیر بوده است.

این نخستین حضور آقای سارکوزی در دادگاه برای پاسخگویی به اتهامات عنوان شده علیه اوست.

گزارشها همچنین حاکیست که بازرسان مکالمات تلفن او را شنود کرده اند که نشان می دهد وی به پرسشهای حاکی از دریافت پول های غیرقانونی درارتباط با معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی ، درگیر بوده است. بازرسان ، مکالمات او با وکیلش را نیز شنود کرده بودند.

در جریان رسیدگی دادگاه به این پرونده تیه ری هرتسوگ وکیل ۶۵ ساله آقای سارکوزی و ژیلبر ازیبر ۷۳ ساله قاضی پیشین دیوانعالی فرانسه نیز به اتهام همدستی و مشارکت در ارتکاب جرم و نقض اطلاعات محرمانه محاکمه میشوند.

این دو ادعا میکنند که جرمی مرتکب نشده اند و اتهامات وارده را نپذیرفته اند.

دومینیک الگرینی وکیل ژیلبر ازیبر قاضی پیشین دیوانعالی فرانسه: بر این باورم که نیکلا سارکوزی یک مبارز و اهل مجادله است. او به همه سئوالات پاسخ داد و من به عنوان یک ناظر بیرونی شاهد بودم و این به وکلای او بستگی دارد که در این باره توضیح دهند.

در این پرونده تیه ری هرتسوگ وکیل آقای سارکوزی به همراه قاضی پیشین دیوانعالی فرانسه با احکامی سنگین از جمله احتمال پرداخت جریمه ای یک میلیون یورویی و صدور حکم زندان بیش از ده سال مواجه اند.

XS
SM
MD
LG